Размяната на пленници, извършена вчера, между Киев и сепаратистите в Донбас по формулата "всички срещу всички", може да стане първият конкретен пробив в решаването на конфликта в Източна Украйна след срещата на "нормандската четворка" в Париж на 9 декември, пише френският в. "Монд".
Въпреки че руският президент Владимир Путин и украинският му колега не успяха да се споразумеят за политическото уреждане на конфликта в Донбас, те постигнаха договорка за нова размяна на пленници, която трябваше да бъде извършена до края на тази година, припомня изданието.
Франция и Германия вчера приветстваха размяната на пленници като изпълнение на постигнатите споразумения от Париж. В общо комюнике френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Ангела Меркел изразиха задоволство от изпълнението на ангажиментите, поети на срещата на "нормандската четворка" по-рано този месец, а руският президент Путин определи стъпката като позитивна, отбелязва "Монд".
За разлика от предишната размяна на пленници, при която бе освободен украинския режисьор Олег Сенцов, преговорите този път се водиха директно между Киев и сепаратистите в Донбас, вместо между Русия и Украйна, подчертава вестникът.
За Киев обаче размяната може да има горчив привкус и впоследствие да се превърне в политическа отрова, коментира друго френско издание "Фигаро". Още повече, че сред разменените пленници има украински полицаи, заподозрени в престъпления по време на бунта на Майдана през 2014 г., допълни БТА.
В деня преди размяната украинците и сепаратистите веднъж се договориха Луганск и Донец да върнат на Киев 55 пленници, а украинските власти да върнат 87 души на сепаратистките територии. След това числата набъбнаха и в крайна сметка на украинските власти бяха предадени 76 украинци, повечето от тях - цивилни. Прави впечатление, че около 40 задържани в Украйна сепаратисти отказаха да се върнат в Донецк и Луганск, посочва "Фигаро".
Путин постигна стратегически подвиг като върна руско-украинския конфликт от военното поле в Донбас към сферата на политическия контрол от страна на Киев, отбелязва изданието.
Аритметиката в случая няма значение, когато е изправена срещу символа. Чрез този хуманитарен обмен Владимир Путин успя да постигне стратегически пробив: връщане на руско-украинския конфликт от военното поле в Донбас в сферата на политическия контрол на Киев, единственото нещо, което е важно в дългосрочен план за Кремъл, пише "Фигаро".
В краткосрочен план Володимир Зеленски може и да получи някакви политически изгоди от тази размяна. Политическата цена, платена от младия президент обаче, е изпълнена с рискове. С този обмен украинските власти за първи път отхвърлиха всяка възможност за въздаване на правосъдие за роднините на жертвите на бунта на Майдана, коментира вестникът.
Володимир Зеленски поема риска да отчужди по-голяма част от населението, което подкрепя идеите на Майдана. Напрежение има и между онези, които подкрепят каузата на военнопленниците, и тези, които подчертават необходимостта от справедливост за жертвите на революцията, допълва той.
Зеленски имаше уникална възможност да стане лидер на нация, обединена от споделени ценности, като върховенството на закона. Той обаче разделя Украйна, като противопоставя една част от обществото на друга. Точно това направи до някаква степен Янукович, а след него и Порошенко. Това искаше да направи и Владимир Путин, като включи в преговорите за размяна и полицаите от специалните сили Беркут. Зеленски и неговият екип отстъпиха по този въпрос, коментира за "Фигаро" украинският журналистът на Олег Сухов. По думите му това е драматичен ден, който ще има непредвидими последици: конфронтацията в Донбас ще се превърне в "замразен" конфликт, а Владимир Путин напълно съзнателно вече е заразил с вируса на разделението и огорчението украинското общество.