Прокуратурата в Кърджали привлече като обвиняем за инцидента и Юсеин Ахмед, наложена му е парична гаранция от 2000 лв.
Бащата на бебето, загинало при катастрофата с лидера на партия ДОСТ Лютви Местан, също е привлечен като обвиняем по делото за произшествието. Срокът на разследване е удължен с още 2 месеца.
Това съобщи заместник окръжният прокурор на Кърджали Димитрина Делчева. Не е ясно дали в средата на февруари обвинителният акт по случая ще бъде внесен в съда, или ще се наложи ново удължаване на разследването.
Бащата на загиналото бебе - Юсеин Ахмед, ще отговаря за независимо съпричиняване на смърт по непредпазливост. Текстът, по който е предявено обвинението, предвижда от 2 до 6 години лишаване от свобода. На Юсеин Ахмед е наложена мярка за неотклонение “парична гаранция” от 2000 лева.
6-месечната Еджрин загуби живота си на 14 април 2019 г. на разклона край момчилградското село Загорско. При опит на Лютви Местан да се включи с автомобила си “Фолкваген Фаетон” в международния път от Кърджали за Гърция последвал сблъсък с БМВ, движещо се от Кърджали по посока ГКПП Маказа.
При удара движещият се по главния път автомобил напуска пътното платно и пада на повече от 100 метра извън пътя в близкото дере. Бебето умира, а братчето на Еджрин и родителите ѝ са ранени. Зад волана е бащата Юсеин Ахмед.
Според изготвената експертиза той се е движил със 122 км/ч при разрешени 90 в района на Загорско. Няма следи от спирачен път.
Според адвоката на почерненото семейство Николай Димитров обвинението срещу клиента му е повдигнато на базата на заключенията на вещите лица. Юристът поясни, че не се е запознал с цялата експертиза, но беше категоричен, че ще я обжалва.
“В предявеното ни обвинение прокуратурата е нахвърлила хаотично няколко нарушения, извършени от бащата. Дори да е карал с по-висока от позволената скорост,
нарушенията на
двамата водачи
са
несъпоставими”, категоричен е адвокат Димитров.
Той допълни, че Юсеин Ахмед е предприел спасителна маневра, като се е опитал да избегне удара с отнелия му предимство автомобил на Местан, навлизайки в празното насрещно платно. Ако е продължил да се движи в своето платно, шофьорът на беемвето е трябвало да се блъсне във включващия се в главния път “Фолксваген Фаетон”. Завой надясно е щял да предизвика сблъсък с автомобилите, които са били зад Местан.
“Семейството прие изключително тежко повдигнатото обвинение срещу бащата. Ако то не издържи в съда, ще предявим към прокуратурата много сериозни претенции по Закона за отговорността на държавата”, каза още адвокатът.
Високата скорост, с която се е движило беемвето, беше аргументът, с който привържениците на Лютви Местан и ДОСТ се опитаха да го оневинят пред обществото.
“Няма да поема
върху себе си
чужд грях и
чужда вина”,
заяви политикът при старта на предизборната кампания за Европейския парламент през май. Тогава Местан обясни, че е спрял на знак “Стоп”, огледал се е и след като се убедил, че в този момент няма други автомобили, се е включил в главния път. Лидерът на ДОСТ и привържениците му хвърлиха цялата вина за произшествието върху бащата на загиналото бебе.
По време на пресконференцията дори показваха клипове, изтеглени от профила на Юсеин Ахмед във фейсбук, за да докажат колко недисциплиниран шофьор е той.
За показаните видеоклипове се твърдеше, че са заснети от бащата Ахмед от автомобил, движещ се с висока скорост и навлизащ в насрещната лента за движение.
Въпреки твърденията в продължение на 9 месеца Лютви Местан беше единственият обвиняем по делото. Партийният лидер беше задържан вечерта след инцидента за 24 часа с полицейско разпореждане. По-късно прокуратурата му повдигна обвинение за причиняване на смърт по непредпазливост.
На Местан беше наложена мярка за неотклонение “парична гаранция” от 10 000 лева, беше му забранено да напуска страната и му беше отнета шофьорската книжка. Последваха обжалвания на наложените на политика ограничения. В момента той има шофьорска книжка и може да напуска страната.
Единствената
мярка срещу
него е внесената
парична гаранция
от 10 000 лева
Катастрофата край Загорско бе началото на края на политическата кариера на Лютви Местан. В политиката той влезе в зората на демократичните промени след 1989 г. като един от основателите на СДС в Момчилград.
На изборите през 1990-а е кандидат на синята коалиция за депутат във Великото народно събрание, но е регистриран с името, дадено му по времето на т.нар. възродителен процес - Владимир Зидаров.
3 години по-късно Местан става член на ДПС. През 1997 г. е избран за народен представител от листата на партията. Избиран е за депутат и в следващите 5 парламента. През 2007 г. е осветен като сътрудник на ДС под името агент Павел.
Избран е за председател на ДПС на конференцията на партията през 2013 г. В това си качество е до 24 декември 2015-а, когато е отстранен от всички партийни постове и е изключен от организацията. Непосредствено след това Местан демонстрира мощ по време на провежданите в Кърджалийска област в края на декември традиционни възпоменателни митинги в памет на жертвите на т.нар. възродителен процес.
Хора от Турция, доведени с автобуси, оказаха масова подкрепа за изключения от ДПС лидер. Два месеца по-късно Местан основа партия ДОСТ и стана независим депутат заедно с други от парламентарната група на ДПС. Партията му се ползваше с явната подкрепа на Турция по време на парламентарните избори през 2017 г. Кампанията беше лъскава и шумна и завърши с концерт в Кърджали на турската мегазвезда Мустафа Джеджели.
На изборите за ДОСТ гласуваха над 100 000 души, но те не бяха достатъчни, за да влезе той в 44-ото народно събрание.
Крахът на партията на Местан настъпи на изборите за Европейски парламент, които бяха седмици след катастрофата край Загорско. На тях ДОСТ получи едва 7130 гласа от цяла България.
На местния вот преди месец
резултатът на
привържениците
на Местан
беше още
по-съкрушителен В област Кърджали ДОСТ взеха 1837 гласа. С тях партията успя да вкара едва 3-ма съветници в 2 от 7-те общини на областта. След местния вот хората на ДОСТ в Кърджалийско не напомнят с нищо за съществуването си, а последната публикация в партийния им сайт е от 27 октомври.