Никакви белези няма да останат по лицето на 14-годишното момче, блъснато в петък в столицата от кола на НСО, след операцията, която претърпя днес.
Тийнейджърът постъпи в болница "Св. Анна" в петък вечерта след катастрофата на бул. "Драган Цанков". "Още същата вечер се запознах с детето. Тогава имаше притеснения относно общото му състояние. На следващия ден премина през обстоен преглед, при който се установи, че са избити 4-5 горни предни зъба, цялата фронтална долна редица, счупване на алвеоларния израстък на долната челюст, както и счупване на носа и ръката". Това разказа пред "24 часа" д-р Константин Димов от Клиниката по лицево-челюстна хирургия на болницата, който днес оперира 14-годишното момче.
"При интервенцията се извърши дефинитивно наместване на носа - детето няма да има никакви функционални и външни нарушения. Освен това - изваждане на корените счупените зъби, както и шиниране долната челюст. Няма да има никакви сериозни последствия, що се отнася до лицето. Около час продължи цялата операция. Беше с пълна упойка", коментира завеждащият отделение.
Той добави, че пострадалото дете може да бъде изписано в края на тази седмица или началото на следващата седмица, ако не претърпи операция и на ръката.
"Предстоят му допълнителни стоматологични хирургични действия, които ще се извършат след няколко месеца, защото е подрастващ и ако възстановим зъбите сега с импланти, има опасност да се забави развитието на ченето. До месец ще се изработи временна конструкция, която ще бъде за мястото на избитите зъби до навършване на 16-годишна възраст. Тогава завършва развитието на лицевия скелет и вече може да се създаде окончателна конструкция като мост или импланти. Не се налагат допълнителни хирургични намеси, освен за зъбите. Няма да има никакви белези", обясни още д-р Димов.
"До 2-3 години детето ще бъде с изцяло възстановени зъби. Извадих цели парчета от тях. Счупени са на мести, където зъбът не може да бъде възстановен", добави той.
Според специалиста най-вероятно при самото падане зъбите на момчето са се избили.
"Има ретроградна амнезия, причинена от черепно-мозъчната травма, която е преживял. Това ще отзвучи и ще се възвърнат спомените, но е необходимо време", обясни още той.
Доктор Константин Димов е ръководител и на Националния консултативен център по лицево-челюстна хирургия към ДКЦ на болница "Св. Анна". Основната функция на Центъра ще е да консултира лекари и пациенти с тежки лицево-челюстни травми. "Ще даваме алгоритъма как да се лекува, а при желание, пациентите ще могат да постъпват за лечение в Клиниката по лицево-челюстна хирургия към "Св. Анна", обясни 47-годишният д-р Димов.
Паралелно протича и ремонтът на самата Клиника по лицево-челюстна хирургия към болницата, като резултатът ще покрива всички европейски стандарти. До края на януари се очаква той да приключи. Заради добрите специалисти, по естествен път, потокът на лицево-челюстната хирургия все повече се пренасочва към болница "Св. Анна".