Важно е да имаме стратегически подход и последователна политика, каза българският еврокомисар Мария Габриел на дебат относно Западните Балкани в парламента. На него присъстваха също посланиците на Република Северна Македония, Албания и Германия.
На дискусията Габриел изрази надеждата, че преговорите за присъединяване на Албания и Северна Македония в ЕС ще започнат в най-скоро време през 2020 г.
Тя обърна внимание на новия си ресор като еврокомисар - иновациите и младежта.
В региона има много млади хора и има части засегнати много силно от изтичането на мозъци. Имаме добри и не толкова добри цифри. Добрите са по програмата Еразъм. От 2014 г. 40 хил. души от Западните Балкани са се възползвали от програмата за мобилност, 84 проекта са финансирани в рамките на научните изследвания, каза Мария Габриел и добави, че по програма Мария Кюри, която е водеща програма за научна мобилност, 365 са научните изследователи от Западните Балкани отишли в ЕС и само 86 от ЕС са отишли в Западните Балкани.
Не е достатъчно да се движим според политически процеси и да отваряме и затваряме преговори. Има нужда от конкретни проекти. Подпомагането на научната диаспора може да подпомогне да се предотврати изтичането на таланти и мозъци в чужбина, каза още еврокомисар Габриел. Тя има намерението в новия си мандат да работи по създаването на виртуална мобилност както и т.нар. зелен Еразъм.
Аз и екипът ми сме готови да превърнем красивата думичка "синергия" в действия. На дискусията тя обърна внимание на европейския корпус за солидарност. Бих искала много младежи и не само да се включат. Спорта също е част на ресора ми. От западни Балкани участват с европейската седмица на спорта, каза още Мария Габриел.
В откриващата част от дискусията беше и зам.-председателят на НС Кристиян Вигенин. Той изрази силни надежди преговорите за присъединяване на Албания и Северна Македония да са факт през 2020 г. Фокусът на българското Европредседателство за Западните Балкани не беше само за 6 месеца, а продължи и занапред, каза Вигенин и добави, че политиката за разширяване е знак за просперитет в региона.
Трябва да продължи икономическото сътрудничество в шестте страни от региона. Народното събрание ще продължи да лобира и да настоява пред партньорите за съвместна работа и започване на разговори за присъединяване на двете държави в ЕС, каза още зам.-шефът на парламента.