Москва е подправяла информацията и данните, които е предоставяла на Световната антидопингова агенция. Това е заключението в доклада на организацията.
Разследването на германският журналист Хайо Зепелт, излъчено по германската обществена телевизия АРД през 2014 г., предизвиква първия голям трус в руския спорт, предава Би Ти Ви.
Във филма Зепелт интервюира екс допинг ченгета и атлети от Русия, които разкриват схемата за манипулиране на допинг проби и прикриване на спортисти, използвали забранени стимуланти.
„Без разследването на АРД с много впечатляващите свидетелства на двамата руски информатори, нямаше да се случи почти нищо. Нямаше да бъде възможно и всичко, което стана впоследствие - забраната за руските отбори, дисквафиликациите, промените в законите и всички политически дебати на високо ниво между Русия и останалата част на света”, разказа Хайо Зепелт.
В доклад от над 60 страници Антидопинговата агенция мотивира решението си да изхвърли Русия от олимпиади и световни първенства за четири години. Основното заключение - фалшифициране на данни и документи от страна на Русия.
В доклада е поместена и кореспонденция между руски учени, участвали в манипулирането на допинг проби.
„Свободно са обсъждали по какъв начин да получат пари от спортни хора и треньори за манипулацията”, пише в доклада.
Един от тези учени разкрива всичко през 2017 г., когато става главен герой във филма на Нетфликс „Икар”. Григорий Родченков, бившият ръководител на руската антидопинг лаборатория, описва в детайли схемата, по която руските спортисти са стимулирани със забранени препарати в продължение на години. Включително и как са подменяни допинг проби по време на Игрите в Сочи.
На този етап Русия отхвърля всички обвинения, а Хайо Зепелт не приема обвиненията, че наказанието е политическа атака срещу Кремъл.
„Пълни глупости! Няма нищо общо с политически мотиви. Всичко е базирано на факти. На абсолютно неопровержими факти”, заяви Зепелт.
Кремъл обяви Зепелт за персона нон грата и му отказа виза за световното по футбол в Русия през 2018-а. Казусът принуди Берлин да реагира по дипломатически път.