Диалогът за уреждането на конфликта в Сирия във т. нар астански формат, който започна в Нур Султан, е засенчен от действията на Турция. Според президента на страната Реджеп Тайип Ердоган турското ръководство е започнало работа по преселването на сирийските бежанци в районите в Северна Сирия. Това обаче застрашава да измени етническия състав на региона, пише руското издание “Независимая газета“.
„В районите на Сирия, които до момента са станали напълно безопасни, 370 хил. души вече са се завърнали. Започнахме работа по изграждането на селища на територията между градовете Рас ал-Айн и Тел Абияд, където един милион души могат да се настанят“, каза Ердоган, цитиран от "Фокус".
Сирийската обсерватория за правата на човека потвърди, че големи групи от цивилни, предимно уж бежанци, се придвижват от Турция към Северна Сирия. Обсерваторията, според кюрдски източници, също смята, че „подобни мащабни действия най-малкото ще увеличат плътността на населението на териториите, заети от Турция, а в същото време етническият му състав ще се промени“.
Според официалните данни около 30 хил. души са живели в Рас ал-Айн преди конфликта, и около 15 хил. са живели в Тел Абияд. Общо, като се вземе предвид малкото население на територията, заета от турските войски източно от Ефрат, в нея живеят не повече 100 хиляди жители. Предимно кюрди и араби. Освен тях в региона живеят асирийци, арменци и чеченци. В същото време кюрдското население е преобладаващо. То беше представено и в местните власти, сформирани през 2016 г. като част от самопровъзгласилата се „Автономна администрация на северна и източна Сирия", наричана още Рожава.
Сега, след окупацията на североизточната част от самопровъзгласилия се автономен регион на Сирия от Турция, там са формирани протурски власти с помощта на Сирийската национална армия (СНА). И много кюрдски, асирийски и арменски семейства напуснаха домовете си.
На тяхно място Ердоган планира да засели (и вече го прави) сирийски бежанци - главно араби и етнически турци, както и представители на други тюркски народи. Смята се, че в Анкара иска да изгони останалите кюрди от региона. Ердоган заяви още, че планира да изгради къщи, болници и училища в окупираната зона. И за целта, според информацията, са му необходими 27 млрд. долара от европейските страни.
Според турската “Анадолска агенция“, в изявление, направено по турската телевизия, „Ердоган обвини Европейския съюз, че не изпълнява обещанията за финансова подкрепа за Турция по въпроса за бежанците, а също така подчерта, че бежанците ще бъдат преместени в градове под пълния контрол на турската армия и турската милиция".
По-рано редица държави, включително Иран, осъдиха турската окупация на североизточната част на Сирия. Москва, след като подписа през октомври 2019 г. меморандум, който спря военната операция „Извор на мира“, стартирана от Анкара, остава безмълвна по въпроса. Но всичко показва, че Руската федерация, подобно на режима на сирийския президент Башар ал Асад, е недоволна от агресивните действия на Турция.
В същото време Ердоган няколко пъти упрекваше Русия и САЩ за това, че не са успели да подсигурят изтеглянето на частите на „Сирийските демократични сили“ от така наречената зона за сигурност в региона.
"Там (в северната част на Сирия) всичко върви към по-добро, но не по начина, по който бихме искали (...) Трябва да прочистим терористите оттам, казахме за това и на Руската федерация, и на САЩ. Но нито Русия, нито Вашингтон осъществиха това. Ето защо започнахме сами да работим по този въпрос“, каза Ердоган пред турски медии на 9 декември.
С други думи, турските войски и силите на СНА продължават военните си операции срещу сирийската правителствена армия и частите на СДС. Във връзка с това интернет порталът Halab Today цитира думите на министъра на отбраната на Турция Хулуси Акар, който заяви, че „според източници на разузнаването частите на кюрдските бойци не са напуснали територията на зоната на сигурност изцяло, както бе договорено в рамките на споразуменията с Руската федерация“.
Главнокомандващият силите на СДС Мазлум Абди заяви, че всички подчинени на него части са изтеглени на 30 км от турската граница и че военните операции срещу турските войски и СНА се водят от сили, които не са му подчинени.
Междувременно тези сили в лицето на кюрдските партизани нанасят значителни щети на турските войски. Сирийските медии и социалните мрежи съобщават, че на 10 декември "е извършена атака над отряд протурски сили в близост до село Мараназ в северната част на провинция Алепо и е извършен ракетен удар по жилищен квартал в Африн".
Други източници в социалните мрежи съобщават за нови стълкновения между кюрдски сили и части от СНА в Северна Сирия. Освен това се появи и информация, че кюрдските сили ще използват „коктейли молотов“, или петролни бомби, срещу частите от турската армия, които патрулират в региона, заедно с руската военна полиция в зоната за сигурност.
Ръководството на СДС смята, че именно "поради страха да не бъде нападната“, а не заради лошото време, както обяви, "турската страна отказа да патрулира в зоната за сигурност в североизточната част на Сирия с руските части в понеделник (9 декеври)".