Наш футболист също помага
Стотици англичани отварят килерите си през последните дни, за да потърсят кутия от обувки и да я напълнят с подаръци за бедни българи. Акцията се организира от няколко британски благотворителни организации, които от години подпомагат нуждаещи се в Източна Европа.
Тази година е малко особена за тяхната работа, тъй като заради неизвестността от Брекзит голяма част от живеещите в Обединеното кралство се стараят да ограничат разходите си. По последни данни обаче много хора са се трогнали от клипове и снимки за нищетата, в която живеят някои наши сънародници, и са откликнали на призивите за дарения.
Сред тях е 16-годишната Шарлот Бейкър от графство Съмърсет, която през последния месец посвещава голяма част от свободното си време на тази кауза. Освен че моли приятели да даряват, тя пише писма до местни училища и супермаркети с призив също да се включат. Събира в дома си всяко нещо, което получи. След това го пакетира в кутии от обувки, които опакова в празнични коледни хартии. Така успява да натовари 280 подаръка в бус на благотворителна организация. Шарлот изчислява, че с тази пратка
кутиите, които
до момента е
изпратила за
България,
вече са 1000
Момичето започва да се занимава с благотворителност, след като брат ѝ загива в катастрофа през 2013 г.
“Толкова съм доволна. Невероятно е усещането да знам, че съм зарадвала над 1000 души през последните години. Малко е странно, че къщата ни вече е празна и тиха, защото няма кутии навсякъде”, казва момичето пред британския в. “Метро”. Тя изпраща своите подаръци чрез Фондацията за социална промяна и приобщаване, която се бори с модерните форми на робство и промяна на живота в Източна Европа, но мечтае лично да се срещне с някои от получателите им.
Затова хората, които са ѝ помагали със събирането на кутиите, сега опитват да организират акция и по заминаването на Шарлот за България. Ще видим дали ще намерим необходимите пари, за да пътува в средата на декември, тъй като следващата година вече няма да е възможно, предстоят ѝ матури”, обяснява майка ѝ Сара. 41-годишната жена признава, че се гордее с невероятната работа, която дъщеря ѝ върши.
“Разбира се, че е хубаво отново да мога да си използвам хола, след като месец е бил превърнат в складово помещение за кутии, но е наистина чудесно да видя колко радост получава тя от това и колко хора участват в нейното начинание. Всяка година се питам дали ентусиазмът ѝ няма да намалее, но тя продължава, защото благотворителността ѝ носи голямо удовлетворение, а и получава голяма подкрепа от местни училища и клуба за дресиране на кучета, който посещава”, разказва Сара.
Шарлот учи театър, психология и религиозни науки, но иска да стане дресьор на кучета. Не смята да се отказва от благотворителната си дейност, след като догодина завърши училище.
Докато изпраща коледни подаръци от югозападната част на Англия, над 6500 кутии от обувки тръгват към бедни българи и от североизточната част на Обединеното кралство. Те са събрани от доброволци на “Блитсууд кеър” в шотландския град Инвърнес. Благотворителната организация
от години праща
помощи на
нуждаещи се у нас
и филмчетата и снимките от раздаването им наистина са шокиращи. Те показват бедни и болни хора в откъснати от света къщи без ток и вода или пък ромски семейства, които трудно изхранват децата си.
Стилияна е една от героините в тях. Тя попада в полезрението на организацията, след като влиза в църква в Сливен, за да търси помощ. Причината е, че 7-годишната ѝ дъщеря е върната от училище, защото има въшки. Тя няма пари да купи препарат срещу тях, а ако момичето не ходи на училище, ще бъдат спрени и детските, с които живеят. От църквата ѝ помагат и след няколко месеца решават да я посетят преди Коледа, за да ѝ занесат от английските кутии с подаръци.
Намират
Стилияна да
лежи болна,
дъщеря ѝ Стефка се грижи за нея и не ходи на училище. Детските са спрени и двете нямат представа как ще продължат живота си в едностайната си къща. Шарените кутии, пълни с неща за рисуване, играчки и шампоан, са само първата радост за малкото момиче. След това майка му получава помощ за операция и то се връща в училище.
“Хората, на които даваме нашите кутии, са винаги благодарни. Невероятно е да се види въздействието, което те имат върху някои от тях, когато ги получават”, коментира директорът на “Блитсууд кеър” Джеймс Кембъл. По думите му една кутия от обувки понякога наистина може да помогне много на хора, които иначе живеят без надежда.
При изпращането на тазгодишната коледна помощ присъства и българският нападател Николай Тодоров, който играе за местния футболен отбор “Фолкърк”.
“В България има хора, които живеят с по 150 паунда на месец. Не мога да си представя как успяват”, казва Тодоров пред местния в. “Инвърнес куриър”. Изразявайки благодарност, 23-годишният футболист обещава да се включи много по-активно в кампанията догодина: “За мен би било чест, ако мога да помогна. Чудесно е да се види това, което се случва тук, особено като се има предвид, че тези подаръци ще стигнат до деца, които не могат да си позволят да имат такива. Не е нужно да си милионер, за да даряваш”.
Николай Тодоров
благодари на
ученици, събрали
76 кутии
“Така помагаме на много деца, които няма да получат нищо на Коледа. Това ще бъде хубава изненада за тях”, обяснява 9-годишният Адам Боуди след снимка с футболиста. 6-годишната Бела сама е успяла да организира подготвянето на 15 кутии.
В акцията се е включил и дом за възрастни хора, след като една от дамите, настанени в него, прочела призив за участие. Тя помолила персонала, ако може, да ѝ намери една кутия. След като се разчуло за нейното искане обаче, и други се включили. Така били направени 12 коледни подаръка, но всички в дома толкова се ентусиазирали, че планират за
догодина да
започнат
много по-рано
подготовка
на своите пакети, като призоват и свои роднини да участват.
Пасторът Дейвид Малкъм пък е успял да събере 89 кутии заедно с персонала и посетителите на център за пенсионери.
Миналогодишният призив на “Блитсууд кеър” е довел до събирането на 107 073 кутии с коледни подаръци. Те са били разпределени между бедни хора в България, Албания, Косово, Молдова, Сърбия, Украйна, Румъния и Унгария.