Папа Франциск заяви днес, че следи с безпокойство ситуацията в Ирак, и призова за мир и съгласие, предаде Франс прес.
"Следя с безпокойство ситуацията в Ирак. С болка научих, че демонстрациите през последните дни са срещнали твърда реакция, която е причинила десетки жертви", каза Светият отец след традиционната неделна молитва на площад "Свети Петър" във Ватикана, предава БТА.
Франциск заяви, че "се моли за мъртвите и ранените", и добави, че е "близък с техните семейства и целия иракски народ". Той се помоли "на Бог за мир и съгласие" в Ирак.
Над 420 души бяха убити и хиляди - ранени, за два месеца на протести в Ирак. Днес иракският парламент прие оставката на премиера Адел Абдел Махди, отбелязва АФП.
По-рано през деня папата отслужи специална литургия за католиците от опустошаваната от насилие Демократична република Конго, предаде Асошиейтед прес.
Радостни песни и танци от централноафриканската страна оживиха базиликата "Свети Петър".
Франциск осъди доставчиците на оръжия, че разпалват конфликта в ДР Конго.
В последно време бунтовници в източната част на страната взимат на мушка участници в борбата с епидемията от ебола, което затруднява усилията за спиране на разпространението на заразната болест, отбелязва АП.
Ройтерс посочва, че вирусът е причинил смъртта на 2200 души в ДР Конго от август миналата година.
Днес бе съобщено, че ислямистки бунтовници са убили 14 човека в източната част на страната в петък. Общо над 100 души загинаха, откакто армията започна на 30 октомври операция срещу джихадистката групировка Съюзени демократични сили, която е активна в гъстите гори в района на границата с Уганда.
Властите обвиниха ислямистите, че си отмъщават, като взимат на прицел беззащитни цивилни.
В петък международни организации предупредиха за опасност за нов подем на разпространението на ебола, след като джихадистите извършиха смъртоносни атаки срещу медицински центрове. Това принуди хуманитарни групи да преустановят своята работа и да изтеглят персонала си от районите, където са последните останали огнища на заразната болест, отбелязва Ройтерс.