България е на второ място в света по експорт на черен маслодаен слънчоглед - 779 430 т за м.г. Осми сме по износ на рапица, а 11-ти - за мека пшеница и царевица.Това съобщи земеделският министър Десислава Танева в Пловдив, където се провежда IX-ият национален агросеминар, посветен на зърнопроизводството. Тя похвали сектора, който по думите й е най-жизненият и конкурентоспобен у нас.
"И на олимпийските игри нямаме толкова призови места", подчерта тя.
Общият добив от зърно в страната за 2018 г. е над 12 млн. т. От него са изнесени 6, 8 милиона тона. Очакваната реколта т.г. от пшеница е 6 млн. т.
"През 2019-а заявените за подпомагане площи със зърнено-житни култури са 19, 316 милиона декара, а с технически - 9, 765 млн. дка, което прави 74 процента от обработваемата земя у нас", посочи Десислава Танева. По думите й инвестициите в зърнопроизводството за периода 2014-2018 са над 7, 5 млрд. лева. Едва 500 000 лева от сумата е от европрограмата "Развитие на селските райони".
"Най-тежко ми е, като чуя за сблъсък между пчеларство и зърнопроизводство. Трябва да намерим решение за това, как да направим съжителството между тях по-продуктивно", каза Танева. Тя засегна проблема със защитата срещу градушките и разкритикува стопаните, които не желаят да плащат вноска и заплашват да извадят "конски сили". Министърът обяви, че за следващия програмен период са предвидени 72 млрд. евро от бюджета на ЕС за компенсации срещу природни бедствия, но условието е да има участие на отделния земеделец. Без него не може да използва европомощта.
От своя страна изпълнителният директор на Държавен фонд "Земеделие" Васил Грудев презентира на форума системата за електронни услуги. През нея стопаните сами ще могат да се подават заявления за площите направо от офисите си. За целта обаче е необходими да имат електронен подпис.