43-годишна пловдивчанка, която е химик-технолог в парфюмерийно предприятие, спечели дело срещу държавата в Женския комитет на ООН. Тя се е обърнала към него, след като две инстанции на съда под тепетата постановяват, че не е жертва на психично насилие от страна на бившия й съпруг. Според магистратите се касаело само за влошени отношения в двойката. Тогава с помощта на юристи от фондация ДА жената е сезирала комитета на световната организация. Жалбата й там е подадена през февруари 2016 г. Решението по казуса излиза наскоро.
"В него се посочва, че в българското законодателство има празнота, тъй в съда се разглеждат актове на домашно насилие, които са станали в едномесечен период преди завеждане на делото. Така се неглижират предишните прояви на издевателства вкъщи", обясни адвокат Милена Кадиева от фондация ДА. Женският комитет открива и друго несъвършенство в правната ни система - че при производствата за домашен тормоз жертвата е поставена в положение да доказва, че е пострадала. Правозащитниците от ООН са категорични, че това би трябвало да прави насилникът. В решението си те препоръчват да се правят регулярни обучения на магистратите у нас, тъй като подценяват емоционалния и психическия тормоз в дома.
Така е било и в конкретния случай с пловдивчанката. След като се развежда със съпруга си, той получава разрешение за разширени родителски контакти за двете им деца. По-голямото е ставало свидетел грубото му отношение към майката по време на брака и отказва да ходи при него. На малкото пък, което се ражда след раздялата, му трябва време да свикне с таткото.
"Мъжът смята, че нежеланието на децата му да се срещат с него е провокирано от бившата му жена и започва да оказва психическо насилие върху нея. Нашите магистрати обаче не го признаха, затова се наложи да се обърнем към ООН", разказа адвокат Жанета Борисова. Тя е представлявала жената при делата й в районния и окръжния съд в Пловдив.