Папа Франциск отслужи днес меса на стадион в Токио в присъствието на около 50 000 души. Сред тях беше бивш японски професионален боксьор, прекарал 48 години в затвора за убийства, които твърди, че не е извършил., предаде Асошиейтед прес.
По време на службата Франциск махаше с ръка, целуваше бебета и обикаляше множеството с автомобила си.
Бившият боксьор Ивао Хакамада, който станал католик през десетилетията, прекарани от него в чакане да бъде изпълнена смъртната му присъда, беше поканен на месата и присъстваше на нея заедно със сестра си, заявиха организаторите.
През 2014 г. 83-годишният Хакамада е освободен от затвора заради нови ДНК-улики по случая си. След това той се превърна в един от символите на движението за премахване на смъртното наказание в Япония.
Миналата година Франциск заклейми смъртното наказание като "недопустимо", което представляваше промяна в ученията на Католическата църква (нейния катехизис), отбелязва Асошиейтед прес.
Хакамада признал за убийствата, но в началото на процеса си заявил, че е невинен. Той е бил разпитван, бит и тормозен от полицията в продължение на повече от десет часа всеки ден без присъствието на никакъв адвокат, показват официални документи.
По думите на привържниците и адвокатите на Хакамада той е жертва на "заложническо правосъдие", тоест на система на правосъдие, разчитаща доста силно на изтръгване на самопризнания със сила.
Бившият боксьор е признат за виновен за убийството през 1966 г. на шефа на предприятието, в което работел, както и на съпругата и двете деца на човека. През 1968 г. е осъден на смърт.
През 2014 г. съдът постановява делото на Хакамада да започне отначало въз основа на нови ДНК-анализи и го пуска на свобода. Това решение обаче миналата година бе отменено на по-горната съдебна инстанция, която постави под съмнение ДНК-тестовете. Сега делото се гледа от Върховния съд.
Япония, САЩ и Южна Корея са единствените страни от организацията на развитите икономики ОИСР, в които има смъртно наказание.