На записа с руския военен разузнавач е подполковник от сръбската армия с инициали З.К. и сръбските служби за сигурност проверяват дали е предавал поверителни данни за пари, пише сръбският вестник "Новости".
Вестникът посочва също, че се проверявнат и данни замесени ли са повече лица в случая освен служителя на руското военно разузнаване Георгий Клебан.
"Новости" пише, че този запис, направен в белградския квартал Земун миналата година, не е единственият запис, в който действащо лице е подполковникът.
Зад записа, на който се вижда срещата на руския агент и "сръбската му връзка" и предаването на парите, стои българският разследващ журналист Христо Грозев, известен на Запад като "борец за истината за вредната руска разузнавателна дейност", който е дал и по-задълбочено пояснение на срещата от записа, пише "Новости".
Специална подправка на този случай, освен биографията на проамериканския български журналист, дава и това, че записът е пуснат публично от румънската разузнавателна служба, смятана за един от европейските постове на американските разузнавачи, пише "Новости".
Това е достатъчно за подозрение, че аферата е тръгнала от Запада и с нея се "стреля" срещу сътрудничеството, преди всичко в сферата на отбраната, между Русия и Сърбия, както и срещу военния неутралитет на нашата страна, пише вестникът.
Активността на чуждестранните служби в Сърбия и в целия регион е засилена вече над една година, спекулира се, че в Сърбия са активнни най-малко 200 разузнавача, е научил "Новости".
Сред най-активните служби тук е британската МИ6, чиято дейност е насочена главно към "предотвратяване на злокачественото влияние на Русия" на Балканите.
Според "Новости" британците са инсталирали логистичен разузнавателен център в Сараево, откъдето покриват региона, реактивирани са и два техни разузнавателни центъра в Белград. Допълнителна мотивация на британците да утвърдят разузнавателните си позиции в региона е и това, че политическото им влияние може да се намали заради излизането от ЕС.
Британската разузнавателна служба има тесни връзки с разузнавателната агенция на Босна и Херцеговина, което обществеността научи сред разкриването на аферата с подслушването на /сръбския член на босненското Председателство/ Милорад Додик, а през него и на ключови фигури в Сърбия, включително на президента Александър Вучич.
Освен върху въпроса за отношенията към Москва и Запада и опитите Сърбия да бъде привлечена на една от тези две страни, интересът на муждестранните агенти е насочен и към решаването на проблема за Косово, отбелязва вестникът.