Днес е крайният срок, до който водачите трябва да оборудват автомобилите си със зимни гуми.
Гумите, подходящи за движение при зимни условия, трябва да са с грайфер не по-малък от 4 мм.
Неизрядните шофьори ще бъдат глобявани с по 50 лв.
Във всички случаи трябва да имаме предвид, че когато нещо е разписано в закон, то не е нечие хрумване, а определено е свързано, особено пък Законът за движението по пътищата, с приложени в закона мерки, които са взети от практиката, от последиците от всички събития, които настъпват на пътя. Зимата е сезон, който по принцип изненадва от гледна точка на това, че човек се надява, ако му е малко по-топло вкъщи, то и навън е така. Това заяви инсп. Мария Ботева от отдел "Пътна полиция" към ГД "Национална полиция" в сутрешния блок на БНТ.
"Разбира се, подготовката за зимата е изключително важно за сигурността, не само нашата сигурност, а и сигурността на околните участници в движението. При промяна на условията автомобилът вече се държи със сигурност много по-различно. Трябва да си подготвим автомобила за зимата, да си сменим гумите, спирачната система да проверим, системите за обдухване на парното, както и казанченто за чистачки. Най-вече трябва да редуцираме скоростта и дистанцията", каза Росен Рапчев от Държавна агенция "Безопасност на движението по пътищата".
"Разликата между лятната и зимната гума е най-вече в състоянието на каучука, в неговата същност. Той е много по-мек и остава мек дори при студено време. Изобщо не е важно дали има сняг по улиците или не. По-важното е, че при студените температури гумата е мека и успява да се задържи върху настилката, върху която се движим", заяви автомобилният състезател Димитър Илиев.