Парламентът прие на първо четене Законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2020 г. със 126 гласа "за" и 92 "против". В него се съдържа предложеният от правителството бюджет на съдебната власт за следващата година, предаде БТА.
От БСП и ДПС определиха държавния бюджет за догодина като "повече от същото", цитирайки думи на председателя на бюджетната комисия Менда Стоянова /ГЕРБ/. Левицата оцени проекта като "бюджет на застоя", а от ДПС отправиха критики, че в него липсват реформи, и предложиха дебат за диференцирано ДДС като лост за икономическо развитие.
От ГЕРБ посочиха, че Бюджет 2020 е съобразен с приоритетите на правителството и е поредното спазено обещание към българските граждани, той е изпълним и предвидим и гарантира спокойствие на бизнеса и на хората.
Според "Воля" проектобюджетът е инерционен, но от групата заявиха, че, като отговорни и последователни, ще го подкрепят, както са подкрепили и миналогодишния.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова посочи, че ще внесат между първо и второ четене "алтернативен бюджет на развитието". "Първо демографската криза. Решава ли бюджетът с мерките, които предлага, този проблем. Не, изобщо", коментира Нинова.
Тя отбеляза, че няма политика за децата, за младите семейства, за увеличаване на продължителността на живота, детските добавки остават същите. Нинова посочи, че се отпускат допълнителни пари за здравеопазване, но няма гаранция, че те ще стигнат до медицинските сестри за увеличаване на техните заплати. Мерките, предложени в бюджета, не само не са достатъчни, те разтварят ножицата между бедни и богати и увеличават неравенствата, коментира тя. В бюджета няма никакви стимули за икономиката, посочи още Нинова. Колкото и сега да си заравяте главата, кризата ще дойде, предупреди тя.
Заместник-председателят на ПГ на ДПС Йордан Цонев коментира, че с този бюджет повече от 3 процента растеж не може да се постигне, но, по думите му, това не е догонващ растеж. Според него този бюджет е "повече от същото", тъй като няма ефективност на публичните средства, защото няма реформи. Всяко наливане на средства в нереформирана система не е плюс за управляващото мнозинство, а е сериозен минус, каза той. ДДС за някои храни и отрасли трябва да бъде използван като икономически лост, посочи Цонев. По думите му трябва дискусия, остарял е постулатът за единната ставка. Не се предприемат решителни мерки за ускорено икономическо развитие, коментира той и заяви, че ПГ на ДПС няма да подкрепи този бюджет.
"Колкото повече, толкова повече", отговори Александър Иванов /ГЕРБ/, цитирайки известен литературен герой и наблегна на положителните страни на бюджета. Той посочи, че България е сред първите три страни в ЕС по ръст на минималната работна заплата. Относно критиките за икономическия растеж, Иванов коментира, че той е пак над средното ниво за европейските държави и ни позволява да догонваме, но, за съжаление, бавно.
Оценката ни за бюджета е, че той е инерционен, донякъде е догонващ, но не и изпреварващ, коментира лидерът на "Воля" и заместник-председател на Народното събрание Веселин Марешки. Няма да се справите и тази година с демографската криза, с престъпността, със здравеопазването, с корупцията, изреди той. Но като отговорни и последователни в политиката, ще подкрепим този бюджет, каза Марешки и припомни, че миналата година също са подкрепили бюджета.
Славчо Атанасов /"Обединени патриоти"/ критикува министъра на финансите Владислав Горанов, че преди няколко дни публично е призовал общините да си вдигнат данъците, защото били изключително ниски. Когато се вдигнат данъците на общините, потреблението се срива, предупреди Атанасов. Той посочи още, че според най-големите авторитети се задава сериозна икономическа криза в световен мащаб до две години. Как така ще призовавате общините да си вдигат данъците, когато в Европа започнаха да свалят данъците на общините, попита той.
Относно буферите и бюджетното салдо, финансовият министър Владислав Горанов коментира, че предвид опасенията за предстоящи неблагополучия в следващите години по отношение на икономиката, в частност на българската, най-разумното в този момент е балансираният бюджет. Ако по някакви неблагоприятни причини не успеем да реализираме същото ниво на приходи, то разходната част е гарантирана, и за мен това е добрата новина и това е устойчивост, увери Горанов.
Той призова реформи и промени да не се използват за евтини популистки цели. Докато се състезаваме на основата на това кой повече ще се хареса на българските граждани, нито една смислена реформа няма да можем да направим, коментира министърът и даде пример със здравеопазването. Промените, свързани със социалната помощ и хората с увреждания, бяха писани на коляно и скоро ще се види провалът на тази реформа, посочи още той. Относно дебата за диференцираната ставка на ДДС, Горанов коментира, че са възможни всички параметрични решения, но те трябва да бъдат в пакет.
Йордан Цонев уточни, че ПГ на ДПС предлага дебат за ДДС не в социалната му роля. Не смятаме, че ще падне цената на хляба например, ако се намали ставката, ние искаме да използваме данъчната политика като икономически лост за развитие на сектора, за повишаване на конкурентоспособността, обясни той.
Корнелия Нинова го репликира, че БСП наистина влага социална функция в диференцирането на ДДС за детски храни и за лекарства, но отбеляза, че социалният елемент не пречи на икономическия.