Два дни след скока в резултата на крайната десница на парламентарните избори, испанският социалист Педро Санчес сключи споразумение с "Подемос" за съставяне на правителство, което все още се нуждае от подкрепата на други сили, за да стане действителност.
"Това е четиригодишно споразумение, докато трае мандатът на парламента. Испания се нуждае от стабилно правителство", заяви вчера Санчес, няколко месеца след провала на предишни преговори с крайнолявата формация.
Ако бъде одобрено, това коалиционно правителство, първото от възстановяването на демокрацията след смъртта на диктатора Франко през 1975 г., ще сложи край на няколко месеца политическа парализа в страна, която е обхваната от хронична нестабилност от края на двупартийния модел през 2015 г.
"С комбинирането на опита на Испанската социалистическа работническа партия и смелостта на "Подемос", това правителство ще е най-добрата ваксина срещу крайната десница", представена в парламента от партията "Вокс", заяви генералният секретар на "Подемос" Пабло Иглесиас, който е бивш преподавател по политология.
Разпределението на постовете и управленската програма на правителството ще се определят на следващ етап. Според медиите Иглесиас ще е вицепремиер.
Подписването на принципното споразумение между двете враждуващи формации на испанската левица бе изненада за Испания.
След парламентарните избори от април двете партии не бяха успели да се споразумеят за общо правителство, което попречи на Санчес да вземе нов премиерски мандат и направи неизбежни нови парламентарни избори, четвъртите за четири години.
Тогава Санчес беше наложил вето на участието на Иглесиас в негов кабинет, а впоследствие заяви по телевизията, че е нямало "сън да го хваща", ако "Подемос" беше влязла в правителството.
Вчерашното им споразумение обещава "сплотеност и лоялност" в изпълнителната власт, въпреки че позициите на двете формации по щекотливия каталунски проблем силно се различават.
Решението се дължи за засилените позиции на "Вокс"
"Това е същинска изненада", коментира политоложката от университета в Сарагоса Кристина Монхе.
"Въпросът е: "защо можаха за два часа да направят това, което не можаха за няколко месеца?" и отговорът е "скокът на "Вокс" и липсата на други алтернативи", смята тя.
Според анализаторите скокът в подкрепата за ултранационалистичната формация, която стана трета политическа сила в страната, затвори вратата пред възможността консерваторите от Народната партия да оставят Санчес да управлява с правителство на малцинството, като се въздържат при вота на доверие в парламента.
Рискът щеше да е "Вокс" да се позиционира като единствената дясна опозиционна партия.
Встъпване в длъжност
След като това споразумение е сключено, за социалистите и "Подемос" остава да убедят други политически сили да ги подкрепят.
В един още по-фрагментиран парламент от предишния, който беше излъчен на изборите през април, социалистите (120 места) и "Подемос" (35 места) загубиха позиции и имат общо 155 места, с 10 по-малко от преди.
Вот на доверие в парламента няма да е лесно постижим, но е възможен, смята Кристина Монхе.
Социалистите биха искали да разчитат на подкрепата на "Сиудаданос", чийто лидер Алберто Ривера подаде оставка в понеделник след катастрофалното представяне на изборите, и на други малки партии, за да не зависят от каталунските сепаратисти, предвид напрежението в Каталуния след осъждането в средата на октомври на сепаратистки лидери на затвор за опита им за отцепване през 2017 г.
Каталунските сепаратисти и без това отказаха да подкрепят Санчес, който втвърди тона към тях по време на предизборната кампания.
"Сиудаданос" също отхвърли социалиста. "Сиудаданос" не може да подкрепи факта, че Санчес и "Подемос" държат юздите на испанското правителство", заяви партията и призова за "умерено споразумение" между нея, социалистите и Народната партия.
Инвеститорите пък се тревожат от евентуални мерки на правителство на социалистите и "Подемос" срещу банковия сектор, който беляза спад на мадридската борса.
Баските сепаратисти (7 места), които заедно с "Подемос" подкрепиха идването на власт на Санчес през юни 2018 г., изразиха волята си да бъдат "конструктивни".
(БТА)