Управляващите ще чакат да мине бюджетът и ЦИК да излезе с доклад
Парламентът да създаде временна комисия, която да направи нови текстове и да реши проблемите, които съществуват сега в Изборния кодекс. Такова предложение лансира във вторник БСП пред останалите парламентарно представени партии.
Два часа преди извънредното заседание на НС за бюджета за здраве и пенсии вчера червените поканиха всички партии на среща за Изборния кодекс. Появиха се ДПС, “Воля” и “Обединени патриоти”, а ГЕРБ не откликна на поканата.
Парламентарна практика е, когато се променят изцяло текстовете на закона, те да се изработят от нарочна комисия. Сега действащият Изборен кодекс също бе създаден от такава през 2014 г., тогава я оглавяваше Мая Манолова, членове излъчиха ГЕРБ, ДПС, БСП и “Атака”. Комисията изготви новия кодекс за 4 месеца.
На местните избори имаше редица проблеми и огромен брой недействителни бюлетини, които по мнение на различните партии изкривяват вота. Ето защо направихме тази среща, мотивира се Нинова. Работа на депутатите е да оправят законодателството, но са нужни и експерти и затова трябва отделна комисия, обясни тя.
100% машинно гласуване, да търсим вариант за машинно преброяване и начини за изчистване на списъците - тези 3 основни теми очерта лявата лидерка. И допълни, че макар ГЕРБ да не се е явила, ще отправят предложенията си и към нея.
Обединихме се около това, че има проблеми в Изборния кодекс, посочи Йордан Цонев от ДПС. Но с уговорката, че се води предварителен разговор, без решения на парламентарните групи. “Пороците на Изборния кодекс са видими от цялото общество. Сега тепърва трябва да решим как ще работим - през постоянната правна комисия, като се отвори въпрос с внасяне на съответни изменения и от там да започне дебатът, а другият механизъм е да съставим нарочна комисия”, поясни и той.
По-късно през деня обаче от ГЕРБ пък отхвърлиха идеята за нова комисия. “Правната комисия има достатъчно правомощия”, отсече шефката на групата Даниела Дариткова. Управляващата партия изчаква официалните доклади на ЦИК за това какви проблеми е имало, за да предложи промени.
“Разбирам, че г-жа Нинова е една амбициозна лидерка, която изпревари с тази среща даже президента Радев, но по отношение на изборните правила не бива да се бърза само за да се обявиш за защитник на правилното изборно законодателство”, каза Дариткова. ГЕРБ не се явили на срещата, защото, първо, била в друг час - по време на пленарното заседание, а и не било редно в един ден накуп да се обсъждат толкова важни неща като ИК и бюджет.