Българският евродепутат Иво Христов взе участие във форум относно ролята на ендокринните нарушители върху човешкото здраве, който се проведе в Европейския парламент. Темата има широк европейски отзвук заради сериозните ефекти, които тези вещества имат върху човешкото здравето, включително върху хормонални нарушения, проблеми с репродуктивността, забавено развитие при подрастващи и др. Редица потребителски организации и сдружения работещи в интерес на общественото здраве в Европа изразиха притеснение от липсата на ясен политически ангажимент от страна на Европейската комисия и държавите членки, съобщиха от пресофиса на евродепутата.
Ендокринните нарушители са химични вещества, които оказват негативно влияние върху човешкото здраве и това на животните. Направените тестове в няколко европейски държави показват, че тези вещества оказват влияние върху ендокринната система, ускоряват развитието на рак, диабет от тип 2, напълняване или хиперактивност и други здравословни проблеми.
Източниците на излагане на такива вещества могат да бъдат различни видове продукти като например остатъци от пестициди или продукти за ежедневна употреба, в които те се срещат. Примери за ендокринни нарушители са парабен, бисфенол А, фталати, етоксилати и др.
„Поразителен е мащабът на употреба в производството на вещества, за които има доказателства за негативния ефект върху здравето на възрастни и подрастващи. Дори използването на ежедневна козметика, слушалки за мобилен телефон или играта с детски плюшени играчки се оказва възможен сериозен риск за нашето здраве без ние да гo пoдозираме. Тези влияния често засягат децата още в утробите на майките им и се проявяват след време“ коментира българският евродепутат Иво Христов.
През декември 1999 г. ЕС е приел Стратегия за ендокринните нарушители. Документът обаче вече има двадесетгодишна давност и много от европейското законодателство, което засяга редица видове продукти - потенциални носители на ендокринни нарушители, е било актуализирано. Необходима е нова стратегия.
„През ноември 2018 г. Европейската комисия изготвя Комуникация относно ендокринните разрушители, но документът няма същия статут и е по-скоро констативен, отколкото стратегически и не може да окаже реално влияние върху процеса на взимане на решение в ЕС. Необходимо е Европейската комисия да вземе предвид сериозността на проблема и да направи възможно в най-кратки срокове предложения за законодателни изменения в интерес на общественото здраве на всички европейски граждани“ коментира още Иво Христов.
"За мен е важно темата да стигне и до българските граждани, защото осъзнаването на проблема е също стъпка към превенцията на заболяванията и създаване на обществени настроения за неговото решаване", заяви още Иво Христов.