Тя е наситена с история и е подходяща за втори център по изкуствата и занаятите
Самобитната и чаровна улица “Карловска” в Пловдив може да се превърне в “Капана II”. Тя е наситена с история и става чудесен втори център на занаятите и изкуствата.
В това е убеден дългогодишният общински съветник и настоящ кандидат за кмет от ЗС “Александър Стамболийски” Георги Колев. “Карловска”, която се намира в кв. “Кършияка” и се простира от р. Марица до бул. “България”, действително носи старинен чар и напомня за миналото на много пловдивчани.
“Бях общински съветник, когато започнахме да затваряме улиците в “Капана”, за да ги направим пешеходни. Тези наши решения бяха посрещнати с “Ууу” и “Убихте ни бизнеса”. “Капана” се превърна в артквартал на Пловдив, изпълнен с живот. През уикендите в него се събират стотици. Той обаче се пренасели. И градът се нуждае от друго подобно място”, мотивира идеята си известният адвокат.
“Години наред съм живял в този район - на ул. “Златна Панега”. Като деца сме играли около сарачниците, които правеха конските впрягове и аксесоари. Крали сме мъниста и кожени ремъци. Това винаги е било място на пловдивската задруга, където са работели ковачи, занаятчии, майстори на печки, припомня Колев.
Според него зоната е прекрасна - малки къщи, дюкянчета, стари магазини, които много напомнят тези в “Капана”. “И ако там се оправи калдъръмът и улицата се превърне в пешеходна, могат да се появят ресторантчета, кафенета, магазини за занаяти и този квартал да преживее ренесанс”, убеден е юристът.
Той смята, че задъхващият се от претоварване кв. “Капана” има нужда от подкрепление. Това означава да се опишат и заснемат старите сгради на ул. “Карловска”, след което да се направи предложение отсечката да се впише като ансамблов паметник на културата. “Тя притежава всичко необходимо за това - самобитна атмосфера, традиция в търговията и занаятчийството, история, архитектура и колоритност”, посочва Колев.