Премиерът и Здравко Димитров на рейд из Пловдив
Това е голямо богатство, Нанси!
Така премиерът Бойко Борисов възкликна към шефката на „Америка за България“ Нанси Шилър. Премиерът пристигна в Голямата базилика на Филипопол, чиито довършителни работи са почти към финала. Той разгледа над 2 декара антични мозайки – образец на римското изкуство. Министър-председателят буквално онемя, когато му дадоха VR устройство, което създава изкуствена реалност и чрез него се вижда базиликата, както е била през IV век.
Реставраторката Елена Кантарева в това време редеше пана с мозайки, изобразяващи розети. После Борисов се загледа в цветни картини, изобразяващи над птици - всяка в различна поза. Цветни папагали, токачки, пауни, патици включва композицията. Нанси Шилър му разказа, че местни бизнесмени осиновяват срещу 5000 лева птица от мозайките, а парите отиват в специален фонд за деца. Най-напред Борисов разгледа второто ниво с мозайки, които са от по-късния период от V век. По специално спираловидна рампа той слезе на първия етаж, където тепърва се реди по-ранната настилка от ІV век. Премиерът разгледа как се реставрират колони от най-представителния античен храм на римската провинция Тракия. Погледна и най-новият древен надпис, който съобщава за оцелелите след драматичното готско нашествие през 251 г., когато Филипопол е буквално сринат.
"А в Маноле ходи ли на кулата", попита Борисов Нанси Шилър и я увери, че след една година тя ще бъде археологически обект на световно ниво. Навсякъде премиерът е плътно придружаван от областния управител и кандидат за кмет на Пловдив от ГЕРБ Здравко Димитров.
От базиликата пеша те се отправиха към реновирания централен площад на Пловдив. Минаха през ремонтирания транспортен подлез на ул. "Гладстон". По стълбите се изкачиха на съвременния площад. "Здравей, наборе! Как си", махна към работник от близка сграда Борисов.
"Тук всичко ще е с кафенета и хората ще могат гледат към останките от северния вход на древната агора", разказваше на премиера кметът Иван Тотев. Следващата спирка бяха западните пропилеи от древния площад. На тях са издигнати антични колони, запазена е автентичната настилка на улиците от І век, както и останките от някогашните магазини.
"Тук идвахме в началото на разкопките", спомни си Борисов и няколко минути съзерцаваше експонираните антични находки. "Нанси, харесва ли ти площадът", обърна се той към шефката на "Америка за България". Тя отговори, че за първи път била в Пловдив през 1996. Но за последните 10 г. промяната била забележителна.
На път за новата галерия на ул. "Гладстон" млада майка си провикна. "Г-н Борисов, моля ви за една снимка със сина ми. Трифоне, бързо ела", каза тя на 8-годишното си дете. Момчето тутакси дотърча и застана до премиера. "Ела и при кака си Нанси да се снимаш", рече Борисов на малкия Трифон. През това време майка му беше на седмото небе.
Последва върволица от майки, които също искаха да се снимат с премиера. Те го съпроводиха до самата галерия и дори влязоха в нея да го чакат.
Турът на Борисов включваше около 700 метра пеша. "Тази галерия на пловдивските художници ли е", попита министър-председателят. И припомни, че е изградена с пари от държавата. 4,2 млн. лева е инвестицията. След като разгледа част от изложбата "Минимализмът в българската живопис", Борисов благодари на Нанси Шилър и на шефа на борда на "Америка за България" Крис Малтън.
"Дали сме милиарди за американски изтребители. Но в същото време дружбата ни със САЩ върви не само по линията на военните бази. За радост с тях правим и неща, които най-много ми харесват, свързани с археологията, историята и културата", каза министър-председателят. И припомни, че реставрацията на базиликата в Пловдив се финансира от "Америка за България", общината и държавата.
"Пловдив е от малкото стари живи градове в света, легнал върху такава богата история - допълни Борисов. - Някой може да ни упрекне, че сме тук заради изборите. Не, това идване беше планирано. След дни ще дойдат всички посланици в базиликата, а ние тогава ще сме в Корея".
Премиерът изброи, че на много места в България вървят мащабни археологически проучвания. И назова Петрич, Търговище, Провадия, Перперикон.
"България ще стане като Италия и Гърция, които печелят от античното си богатство. Ще използваме контактите на "Америка за България" да промотираме страната и да привличем повече туристи", отбеляза той.
Борисов цитира Урсула фон дер Лайен, която била поразена от римските катакомби в църквата "Света София". "Бойко, ние не ви познаваме", възкликнала тя.
"В Америка като питаш за България, ще кажат: "Стреляли по папата". А това не е така. За съжаление не ни познават в най-добрата светлина", заключи министър-председателят. Крис Малтън го увери, че светът ще научи повече за България и то положителни неща.
След пешеходния тур из забележителностите в центъра на Пловдив Борисов отиде да открие Есенния технически панаир.