Мраморен фонтан, бликал преди 16 века в атриума на епископската базилика на Филипопол, се възстановява едно към едно. Той е с автентични елементи, открити при разкопките. Те са напълно запазени и ще бъдат ситуирани на същото място, където са били преди 1600 г.
Армия от реставратори, начело с доц. Елена Кантарева, реди мозайките на втория етаж в защитната сграда, която се извисява до католическата катедрала. Работата е сложна и трудоемка. Реставрираните мозайки от втория период на раннохристиянския паметник представляват панели, които се редят върху пясъчна възглавница и се сглобяват като голям пъзел. Липсващите елементи се запълват с хоросанова замазка.
Вече са наредени раннохристиянски сцени, сред които е изворът на живота. Той представлява кантарос (съд с дръжки отстрани), от който блика вода и два пауна пият. "Предстои на втория етаж от защитната сграда да сглобим най-интересното мозаечно пано, което съдържа над 70 броя различни птици. Другите 30 ще бъдат на първия етаж", обясни доц. Кантарева. Сред птиците могат да се видят папагали с колоритни опашки, пауни с многоцветна украса, кокошки, патици, токачки, фазани. Движенията им са абсолютно различни и не се повтарят. Мозайките, чиято площ е над 2 декара, включват още допиращи се кръгове с усукана плетеница, фигурални изображения, хераклови възли, геометрични орнаменти. Те са образец на късноримското изкуство.
Работата на обекта е напрегната, тъй като сроковете са скъсени, а тепърва трябва да се редят мозайките и на първото ниво. Според Ленко Ленков от "Америка за България", която финансира обекта, откриването се предвижда не по-рано от първата половина на ноември.