Свързван е с първите царе на одриската династия
Укрепената част от най-стария тракийски град с царска резиденция се простират върху 5 декара. Това установиха геофизични проучвания над с. Васил Левски, Карловско, извършени от специалисти на Минно-геоложкия университет. Уредите са "уловили" археологическите структури под земята и за първи път очертават границите му.
"Това е изключително важно, тъй като икономисва време и средства за разкопки. Сега знаем кои са важните места и каква площ да проучим", обясни директорът на пловдивския археологически музей доц. Костадин Кисьов. Става въпрос за най-ранния регистриран в българските земи тракийски град. Възникнал е в края на VІ век пр. Христа и най-вероятно е свързан с първите царе на одриската династия. Целият градски център обхваща 35 декара. "Нищо чудно да се окаже и първата одриска столица", разсъждава Кисьов. Разкопките се възобновяват по инициатива на община Карлово. Кметът Емил Кабаиванов държи богатствата да бъдат разкрити и експонирани, за да привличат туристи.
Проучването на уникалния комплекс стартира в далечната 1996 г. и с отделни прекъсвания продължава до 2008 г. За известен период спира поради липса на средства. Карловската община отпусна 35 000 лева, с които тази година бяха извършени геодезични заснемания.
До момента са разкрити 100 метра от цитаделата. Има и древен храм, изградени от каменни квадри. Керемидите са били със златна декорация и са блестели отдалеч. По същия начин вероятно е изглеждала и резиденцията.
Тракийска и гръцка керамика са открити в проучената до момента площ. Има и останки от амфори, доставени от островите Тасос и Самос. "Находките показват, че този градски център е поддържал още през VІ в. пр. Хр. интензивни търговски и политически връзки с гръцките полиси, откъдето са внасяни вино и зехтин", коментира Кисьов. Карловската община ще търси средства за продължаване на разкопките.