- От седмица сме без вода, жалят са на ул. "Марагидик", облаци прах се носят от обновените отсечки
- Не помнят ли доскоро какво беше - без тротоари и с дупки, отвръщат поддържници
"Десетилетия чакахме тези ремонти. Но сега, когато направиха улиците ни, стана по-зле". Това твърдят в един глас жители на квартала около Източната порта на Филипопол. Багери, фадроми, купчини чакъл и пясък са струпани на много места. Работници бясно полагат тротоари в Аджисан махала - сочена за аристократичния ромски квартал на Пловдив. Но нейни обитатели от ул. "Марагидик" се оплакват, че цяла седмица са без вода. "Сутринта спира и идва чак към 18 часа. Не се живее", жалят се те.
От август насам зоната от бул. "Марица-юг" до бул. "Мария Луиза" в Пловдив е строителна площадка. 21 млн. лева се наливат в ремонта на 40 улици в центъра на града по "Региони в растеж". В момента градинката пред църквата "Св. Петка" е разорана. Полага се баластра, оформят се нови алеи. Ще има пейки, осветление. В съседство до нея никне бетотен мастодонт върху терен, който години наред беше бунище.
Мъже на близката ул. "Пулпудева", която е с нови тротоари и наредени павета, се оплакват от прах до небето. "Преди се гордеехме, че ходим по римска настилка. Но сега е страшно - 2 пръста пясък и като мине кола облаците стигат до 3-я етаж", негодува Динко Петров. Съседът му Стоян Велев се оплаква, че от два месеца са без улично осветление. "Отрязаха го при ремонта и сега стоим на тъмно", твърди той.
Новите тротоари пък са насипани с бял кварцов пясък и 10 крачки да направиш, обувките ти побеляват. "Не се живее, измиеш колата и след час върху нея можеш да се подпишеш", ругае Васил Колев. И на ул. "Козлодуй" положението е същото - павета, засипани с пясък. За куриоз част от улицата е обновена, а друга е оставена с разместения стар калдъръм.
"Защо трябваше да се прави така прибързано", питат хората. 75-годишната Надка Георгиева едва пристъпя, за да стигне до дома си. Половината тротоар е нов, а на места стърчат тръби и няма никаква настилка.
Гледката навсякъде е една и съща - наредени павета и тротоари, прах, стърчащи маркучи, в които човек може да се препъне. Самата Аджисан махала също се обновява. Имаш чувството, че си в мексикански квартал - до лъскави палати и нови кооперации са сгушени полусрутени къщурки със сметища. "Омръзна ни тази разтурия. Ама ще го направят, ще стане по-добре", оптимистки са възрастни ромки.
И по улица "Стойчо Мушанов", на която живее Спас Гърневски, се работи ударно. Там, където е блокът на депутата, вече е завършено. В момента се прави останалата част в посока към Източната порта. Никой обаче не казва кога ще свърши цялото това строителство.
Тези, които негодуват, не помнят ли, че до скоро всички тези улици бяха безумие - с разместен калдъръм, без тротоари и с огромни дупки, опонират жители от района.