- Изникна насред улицата преди 30 г. с руски стоки, сега тъне в мръсотия
- Концесионер е Атанас Червенков-Райфъла
Разбита настилка, локви, ръждиви сергии и павилиони със сателитни чинии и климатици. Така изглежда пазарът на ул. "Младежка" в Пловдив, разположен на метри от областната управа.
Градските власти възнамеряват да го махнат и на негово място да направят зона за споделено пространство. Улицата няма да се отваря към бул. "Васил Априлов", по нея ще минават автомобили, но без да паркират. Според общината няма логика на "Младежка" да има пазар при положение, че наблизо съществува подобен до Гребната база. "Младежка" заслужава един хубав ремонт", категоричен е кметът Иван Тотев.
Част от жителите в района са съгласни грозните сергии да изчезнат, а алеята с големите чинари да върне някогашния си приветлив вид . "Не му е мястото тук. Къде другаде има пазар насред улица", пита д-р Георги Христов, който от десетилетия живее там. Други съкварталци обаче не си го дават. "Много ни е удобен, не бива да го затриват", опонира Жана Грозева. Търговците пък са се вкопчили в него и не искат дума да чуят за махане.
"От 3 г. държа павилион за плодове и зеленчуци. Знаете ли колко семейства ще останат без хляб и аз включително. Не е хубава тая работа. Половината пазар да го съберат на едно място, а останалата част от улицата да се превърне в зелено пространство. Този квартал има нужда от нас", категорична е Мария Василева.
Колежката й Запрянка Кокова подскача като ужилена. Тя върти сергия на "Младежка" от 26 г. "Наложи се като квартално пазарче, на хората ще им липсва. Но властите като решат нещо, не ги интересува дали народът е съгласен", казва тя. И реди касетки с ягоди от 12 лева, гъби от 5 лв., ябълки от 3 лв., зеле от 1,80.
Освен неугледен, пазарът на "Младежка" е известен и с високите си цени. "Напротив, не е скъп. Всичко се вдигна тази година", обяснява Кокова. Според нея в "Столипиново" зареждали плодове и зеленчуци от складове със залежала стока. "Не вземам от нея, защото не е качествена", обяснява Запрянка.
От години общината води съдебна битка да си вземе пазара от концесионера Атанас Червенков-Райфъла. Делото е във Върховен съд. "Дадоха му един работещ пазар и той го съсипа", казват продавачи. И припомнят, далечната 1991 г., когато за първи път мястото стана Руски пазар. "Имаше от пиле мляко. Целият град се изсипваше. Нямаше място игла да падне от народ и коли", припомнят стари търговки. Преди 20 г. по същия начин имаше протести, когато бяха премахнати сергиите от ул. "Капитан Райчо" и Пешеходния мост.