Тези пари не са наши, вадим ги от джоба на пловдивчани, възразиха съветници
Буря и негодувание сред съветниците в Пловдив предизвика цената от 600 000 лева за 286 кв. метра в центъра на града. Имотът е реституиран през 1999 г., но сега общината иска да го откупи, за да го ремонтира заедно с площада, за да не стои като кръпка.
"Срам за нас, ако не се опълчим срещу тези сделчици. Какви са тези 2100 лева за квадратен метър", попита д-р Лилия Учкунова, най-възрастният съветник в Пловдив. Колегата й Слави Георгиев също реагира. "Кога общината е продала свой имот на такава цена, при положение, че мястото, където се намира, не може да се застроява, защото е площад. Ако искат да си го заградят. Това ще е паметник на глупостта. Нека да го пуснат на свободния пазар да видим дали ще го продадат", настоя той.
Шефката на местния парламент Савина Петкова, която е бивш дългогодишен юрист на общината, разказа случка отпреди години. Тогава други реститути заградиха част от площад "Стефан Стамболов", а колчетата им стигаха до входа на градската управа. "Реститутите ни осъдиха за пропуснати полза и размерът на обезщетението доближи цената, която дебатираме днес. За да решим проблема, законът тогава ни позволяваше, извършихме замяна. Общината се лиши от 4 свои имота. Независимо, че и онези собственици не можеха да реализират нищо върху терена си, общината беше осъдена", посочи тя. И предупреди, че и с имота на ул. "Княз Александър Първи" 53 може да се стигне до същата ситуация.
Камен Шишманов от ОП каза, че пазарната оценка е 171 340 лева и поиска това да е сумата на обезщетението. Мнозинството обаче отхвърли предложението му. Дани Каназирева от "Съюз за Пловдив" призова общината да разреши казуса. "Най-нормално е да си върне част от площада. Да, те не могат нищо да реализират на този терен, но не може тази кръпка да стои на най-централното място в Пловдив", добави тя.
Зам.-кметът Димитър Кацарски обясни защо токова години проблемът не е решен. "Тръгнахме да отчуждаваме, но собствениците, 35 на брой, не се съгласиха. Почнахме преговори. Появи се една жена от Япония, после други от Норвегия, Швеция, които жалиха процедурата. И не успяхме да придобием терена. Първоначално искаха 1 млн. лева", припомни той. Николай Радев от БСП категорично заяви, че неговата група няма да гласува за цена от 600 000 лева. "Тези пари не са наши, вадим ги от джоба на пловдивчани", допълни колегата му Ангел Иванов.
Кацарски обясни, че имали разрешен достъп до частния терен да го ремонтират, тъй като е върху инфраструктурата на общината. "Как ще ремонтираме чужд терен", възрази Дани Каназирева. Божидар Здравков от РБ заяви, че общината трябва да придобие частния имот, защото е на пъпа на Пловдив и не може да остане като язва. "Какво ще стане, ако тези хора /реститутите - б.а./ направят на това място ивент център и започнат да правят там сватби на открито", намеси се и земеделецът Георги Колев.
След 2-часови дебати бе решено с 35 гласа "за", 8 "против" и 4 "въздържали се" общината да откупи имота за 600 000 лева.