Стълпотворение от опечалени пловдивчани се очаква в църквата "Света Петка", където в 13 часа в понеделник е поклонението пред Лука Станчев. Председателят на Гражданския клуб напусна този свят на 83 г. До последно работеше за родолюбиви каузи. Зам.-кметът Георги Титюков го определя като голям пловдивчанин и българин.
Беше преподавател по физика в Пловдивския университет, но повече го влечеше обществената работа. Кипеше от енергия и непрекъснато гонеше някаква цел в полза роду. Беше убеден, че трябва да се работи за Пловдив и за България. И го правеше без да жали сили. Увличаше първенците на града, а най-голямо съдействие получи от кмета Иван Чомаков.
По идея на оглавявания от Станчев Граждански клуб започна през 2005 г. кампания за възстановяване на Желязната църква в Истанбул. Със средства, дарени от пловдивчани, още тогава бяха реставрирани иконите. С помощта на пловдивски ктитори беше събрана парична помощ за обновяване на българския метох в града на Босфора.
Безбройни са делата му, посветени на инициативи, свързани с родовата памет. Негова е заслугата през 2007 г. да бъдат почистени, възстановени и оградени българските войнишки гробища в с. Цапари край Битоля. Организира през 2001 г. в Пловдив престижен конгрес за наследството на Византия, в който се включиха учени от европейска величина. Няколко експедиции и пленери направи на остров Свети Ахил, където е гробът на цар Самуил. Предприе акция за връщане на костите у нас на българския цар. Общуваше с вселенския патриарх Вартоломей и с монасите от Света гора. Организира през 2004 г. кампания за набиране на 10 000 евро в помощ на Зографския манастир. "Пловдив губи един от съвременните си будители", казват хора, общували с Лука Станчев.