Ремонтът на централния площад в Пловдив се завишава с 4,7 млн. лева и общо ще струва 18 млн. с ДДС Това стана, след като общинският съвет реши да надуе цифрата.
Увеличението идва от това, че при първоначално избрания проект настилката трябваше да е само с бетонови плочи. Сега обаче се реши тя да е смесена - бетон и гранит.
Двете главни улици на античния площад и някогашната агора ще бъдат очертани с по-скъпия материал - гранит. Останалата част от пространството ще е с бетонови плочи.
Съветниците от "Обединени патриоти" гласуваха "против" увеличението на цената. Те изтъкнаха, че вече има проведена обществена поръчка с избран изпълнител срещу определената цена от 12 млн. лева с ДДС.
Според тях корекцията нагоре е неуместна. "Карате общинският съвет да поеме отговорността, като завиши стойността", коментира Слави Георгиев от Обединени патриоти. Съветниците трябваше да изберат един от трите варианта. Първият не предвиждаше завишаване на стойността. Третият е най-скъп и изискваше да се увеличи цената със 7,2 млн. лева заради гранита.
Ремонтът се прави на инженеринг, за която не се изисква предварителен проект. Част от съветниците възразиха, че е избрана тази форма.
"Нали имаше международен конкурс за проект, където бе отличена работата на португалското архитектурно бюро "Фора". Общината го откупи за 100 000 лева", попита Ангел Иванов от БСП.
Кметът Иван Тотев отговори, че проектът е приложим за южна Португалия, където два пъти в годината вали дъжд. Нямало как площадът на Пловдив да е с дървени летви и разкопан. Според него невъзможно е с най-малко пари да се направи най-хубавия площад с гранит. "Ако искате друг вариант, тогава и средствата са други", допълни Тотев. Той заяви, че дебатът е относно настилката.
"Мисля си как след месец и половина на площада трябва да се открие домакинството на Пловдив като европейска столица на културата. Но то няма да се случи на това място, защото ремонтът се забави. А ще трябва да затваряме централния булевард "Цар Борис Трети" за откриването. Месец и половина преди престижната титла Пловдив няма нито един готов обект", коментира Георгиев.
Кметът отговори, че реално работата по площада е започнала 2012 г. с археологическите проучвания на западната част на форума. Имало е тежки съгласувателни процедури, които са отнели години.
"Ако преди хиляди години така бавно са действали, Филипопол е нямало да има нито Античен театър, нито Римски стадион, нито агора. Няма да гласувам, защото не е моя работа да избирам каква да е настилката на площада", отсече шефът на червените съветници Николай Радев.
Тотев му отвърна, че в Римската империя камъните са били поставяни от роби. Инакомислещите тогава не са могли да изкажат позиция, защото добре са осъзнавали какво ще им се случи. Дебатът постепенно премина в разпра.
Веселин Маневски от ГЕРБ заяви, че не виждал голяма разлика между римските императори и генералните секретари на БКП. "Не може да не познавате генералните секретари, били сте делегат на ХІV-ия конгрес на БКП", отвърна му червеният съветник Иван Петков.
С 33 гласа "за" съветниците избраха втория вариант за площада.