Съдът праща по 3-4 души на ден на принудително лечение
Пловдивската психиатрия е претъпкана. Няма нито едно свободно легло в т.нар. "остри отделения" за мъже и жени, където се настаняват буйстващите.
"Тревожно-депресивните разстройства се увеличиха. Пациентите се оплакват, че са подтиснати, не могат да спят. Губят апетит и желание за каквато и да било. Затварят се в себе си, ограничават социалните си контакти", заяви началникът на приемно-диагностичния блок д-р Теодора Арабаджиева. По думите й част от болните пристигат с линейки, придружени от полиция, тъй като са проявили физическа или вербална агресия. Причината за обострянето на психичните проблеми е настъпването на есента.
"Промяната на времето и температурните разлики през този сезон влияят върху хроничните заболявания. Същото се случва и пролетта", обяснява д-р Арабаджиева. Някои пациенти ставали опасни за себе си и околните, тъй като отказвали да приемат медикаменти. Близките им били принудени да подават жалби до прокуратурата. Оттам пък внасяли искания в съда за настаняване на болните принудително в лудница. От началото на септември магистратите под тепетата разглеждат по 3-4 дела дневно по закона за здравето в присъствие на дежурен психиатър. Той трябва да прецени дали човекът да бъде въдворен в специализирано заведение.
"Не само роднините могат да поискат принудително лечение. Когато видим, че пациентът е рисков, пращаме становище до съда и можем да го задържим до 72 часа против волята му, докато бъде насрочено "лечебното дело". Производствата приключват бързо", уточнява д-р Арабаджиева. Хората, които злоупотребяват с алкохол или психоактивни вещества, не подлежат на принудително лечение.