С обаждания е засипана Спешна помощ в Пловдив в жегите, а повечето повиквания са за инсулти и инфаркти. Седем екипа обслужват града през деня и шест - нощем. За да са по-мобилни, са позиционирани в различни точки - един е в центъра и по два в кв. "Тракия", "Кючук Париж" и в Окръжна болница.
"Приемаме около 120 сигнала на денонощие, приоритет са животозастрашаващите състояния. По стандарт трябва да стигнем до адреса до 20 минути, но заради трафика и ремонтите в града понякога се случва да закъсняваме", обясниха от Спешна помощ. Оттам се оплакаха, че част от сигналите са за леки неразположения. Подавали ги предимно пенсионери, които обикаляли в горещините по магазините да търсят по-евтини стоки, и вдигали кръвно. Вместо да отидат при джипитата си, предпочитали да разкарват линейки, за да им мерят кръвното. Медиците признават, че едвам смогват, тъй като са малко. В десетте филиала в областта работят около 80 души. Желаещи да постъпят в звената липсват заради стреса и ниските заплати. Основната е 1280 лева.
"При нас пътеки няма. Допълнителни пари могат да се извадят само с извънредни дежурства. Затова младите лекари, които идват, изкарват по няколко месеца и се местят в частните болници. В Спешна помощ обаче придобиват безценен опит", твърдят в центъра. Другият голям проблем е, че линейките в Пловдив са по на 10 г. и непрекъснато се развалят. От 1 г. се провеждат процедури за нови реаномобили, но заради обжалванията все още няма доставка. Очакванията са, че през декември возилата най-накрая ще пристигнат.