Жители на Карлово излязоха на протест срещу закриването на АГ отделението в местната общинска болница "Д-р Киро Попов". До тази ситуация се стигна, след като РЗОК в Пловдив отказа да подпише договор със здравното заведение за финансиране на 12 акушеро-гинекологични пътеки. Мотивът е, че трябва да бъдат осигурени 4 анестезиолози на щат. В момента в МБАЛ "Д-р Киро Попов" има само един на пълен работен ден и други трима на по 4 часа.
"Ще раждаме в линейките. До Пловдив са 80 километра, не може да стигне навреме, ако бебето е напът", каза Румяна Христова от Карлово. На същото мнение бяха и други карловчани, които се събраха в двора на болницата, за да изразят възмущението си срещу затварянето на АГ отделението. Според недоволните здравното заведение умишлено се води към фалит, за да се облагодателстват частни лечебници в Пловдив.
"Миналата година хлопна врати хирургичното отделение в МБАЛ "Д-р Киро Попов". Сега на мушката е АГ-то, следващото ще е вътрешното. В Карлово ще останат само джипита, които ще пращат пациентите си с направления в Пловдив", гневяха се съгражданите на Левски.
Кметът д-р Емил Кабаиванов обяви пред събралото се множество, че е атакувал в административния съд в Пловдив отказа на РЗОК за финансиране на АГ пътеките на карловската болница. Общината е спечелила делото, но касата е обжалвала на по-горната инстанция.
"МБАЛ "Д-р Киро Попов" трябва да бъде запазена. Тя обслужва над 100 000 пациенти от общините Карлово, Сопот, Павел баня и Хисаря. Неподписването на договора за АГ пътеките лишава болницата от около 70 000 лева месечно. По-важното е, че ще страда население от 100 хиляди души", каза д-р Емил Кабаиванов. Той призова управителя на НЗОК д-р Дечо Дечев да отиде в Пловдив и да се запознае с работата на колегите му от регионалната структура.
"Министрите на здравеопазването и на финансите Кирил Ананиев и Владислав Горанов трябва да преосмислят политиката на финансиране на общинското здравеопазване, което е част от част от общото в държавата", посочи карловският кмет.