- Чиновниците от 12-етажната сграда да отиват в БНБ, настоява фондация
- Защо искате непременно общински имот, а не частен, скочиха архитекти към инициаторите
План с конкретни задачи, срокове и отговорности от кмета Иван Тотев поиска фондация "Дом за пловдивската опера". Нейният съвет настоява градоначалникът да изпълни решението на местния парламент от 2 август, като пребазира администрацията от бившия партиен дом в сградата на БНБ на ул. "Райко Даскалов". След това да премине към събаряне на 12-етажното здание от площад "Централен". Кметът е в отпуск и отсъства от града, но трудно ще бъде притиснат, отговориха от екипа му.
"Искаме среща с него, на която да изработим конкретни стъпки за реализация на проекта. Разчитаме на общината", заяви Мариана Чолакова от "Дом за пловдивската опера". И добави, че търпението им се изчерпало.
Арх. Илко Николов от фондацията представи предварителен проект. Според него сегашната концертна зала със 700 места се запазва. Тя е собственост на държавата и предстои основен ремонт за 7 млн. лева. До нея по думите на Николов ще бъде вдигната втора зала с 900-1000 места. Тя ще е на мястото на партийния дом и ще е висока 21 метра. Предвижда се подземен паркинг, който нямало да влезе в конфликт със съществуващата археология. Ако се реализира тази идея, площад "Централен" ще се сдобие с две зали.
"Новата ще струва 30 млн. лева - наполовина на "Колодрума", каза икономистът Георги Стоев от ръководството на фондацията. Но не уточни, че "Колодрумът" е с 6000 места. Той и колегите му очакват земята да бъде дарена от общината и тя да стане акционер в новото дружество. За 20 г.залата щяла да се изплати от наеми. А за строежа й операта също щяла да плаща за ползването й.
Новата сграда щяла да осъществява търговска дейност чрез кафене, ресторант, офиси, паркинги, детски комплекс, музей и продажба на сувенири. Годишно от основната зала щяла да прибира 328 000 лева. Предвидено е сериозно перо от спонсори, както и от излъчване на събития. "Стремежът е участието ни с общината да бъде 50:50", каза Стоев. Той не можа да се сети за друг подобен успешен модел.
"Никой от нас не иска да граби. Правим го с чисти помисли", намеси се другият член на фондацията Любозар Фратев. И бързо попита: "Защо да не участваме от фондацията в тази сграда?". Той е категоричен, че администрацията може да отиде в сградата на БНБ. "Огромният паричен салон са прекрасни за гишета, където да обслужват гражданите", каза Фратев. Архитекти опонираха, че бившият имот на БНБ е на 3 етажа, а в бившия партиен дом администрацията ползва 12 етажа.
"Защо непременно искате общински терен, а не потърсите частен? Защо не купите сградата на централна поща, която не е държавна и не функционира", попита арх. Костадин Палазов.
"Пловдив трябва да има опера, но дълбоко професионално съм притеснена, че не е достатъчно мястото под бившия партиен дом. Старозагорската опера, която е сочена за пример, е върху парцел от 6000 кв. метра. Значи Пловдив ще има по-малка опера от тази в Стара Загора", възрази арх. Антоанета Топалова.
Арх. Роберт Чакъров попита ръководството на фондацията защо смятат, че общинският терен е по-евтин. И колко ще струва събарянето на партийния дом.