25 души от Пловдивския регион са пипнали сифилис от началото на годината досега, осемнадесет от тях са от областния град. Болшинството са на възраст от 22 до 40 г., като преобладават мъжете, съобщиха от РЗИ. Лечението на заразените се извършва в Кожния диспансер под тепетата. Най-младият пациент е осмокласник.
"От 2016-а заболяването зачести. Това се дължи както на увеличаването на рисковите сексуални контакти, така и на липсата на контрол. Вече не се правят скрининги, а при постъпване на работа не се изисква изследване за сифилис", заяви шефът на диспансера д-р Боян Костов. По думите му куца и издирването на партньорите на болните, за което преди време дори се е търсела намесата на полицията. Профилактика сред учениците също липсва и по тази причина огнища на инфекцията вече избухвали не само сред малцинствата.
"Сифилисът протича скрито. Голяма част от хората не ходят на лекар, след като забележат външни изменения по половите си органи. Впоследствие те изчезват, но започва увреждане на сърдечната и нервната система" обяснява д-р Костов. Заразяването може да стане по полов или кръвен път, ако се използва обща спринцовка. Инфекцията се предава от бъдещата майка на плода, затова в начална бременност се препоръчва аборт. Бактерията, причиняваща сифилис, е неустойчива във външна среда и не се разпространява с тоалетни чинии в обществени сгради, дръжки на врати, басейни, вани или прибори за хранене.
"Медикаментозният курс при сифилиса продължава около месец и половина, но след това трябва да се провежда наблюдение в продължение на 2 г.", посочва шефът на Кожния диспансер. Колегите му очакват бум на инфекцията след летните отпуски.