Цели орди комари атакуват Пловдив след обилните дъждове. Нахапани са много деца и възрастни. Четиригодишна е получила оттоци по краката, след като семейството й я завело на Гребния канал.
"Родителите бяха изплашени да няма усложенения, но след проведеното лечение подутините и зачервяването изчезнаха", каза педиатърът д-р Анелия Балабанова. Тя препоръча преди разходка в зелени площи да се слагат репеленти за предпазване от насекоми. От Дезинфекционната станция под тепетата увериха, че е започнало масово пръскане на паркове и дворове на детски градини.
"През март направихме обработка срещу ларвите на тези насекоми във водните площи. Валежите, задържането на локви вода и високите температури обаче допринесоха за бурното излюпване на яйцата", обясни шефът на станцията Деспина Гърова. По думите й река Марицас многобройните й разливи в чертите на града и гъста растителност създава условия за развитието на популацията на комарите. Благоприятен фактор са обширните оризища по околовръстното шосе. И най-лекият вятър носи рояци към Пловдив.
"До 10 юли ще минем през всички райони. На 11 и 12-и ще се обработят и кучешките площадки. Пет пръскания ще бъдат направени до края на месеца на Гребната база, тъй като там предстои да се проведе рокфестивал, а след това и световно по канукаяк", уточни Гърова. Служителите ще използват два вида препарати срещу комарите, които са с по-ниска концентрация от тези за кърлежи. Единият се разтваря във вода и се разнася под формата на аерозол. Другият се смесва с нафта и се извършва одимяване на дървета и храсти. Химикалите не са опасни, тъй като с тях се обработват дърветата на височина, до която хората нямат досег. Карантинен срок от 24 часа се налага само при пръскане в дворовете на детските градини. Веднага след първото пръскане за комари от Дезинфекционна станция ще направят втора серия. Осигурени са достатъчни количества препарати за цялото лято.