В Европа има 55 милиона души, които не могат да си позволят нормална храна. Земеделците трябва да се насърчават да произвеждат здравословни суровини на приемливи цени. В някои супермаркети в ЕС се предлагат безобразно скъпи биопродукти, недостъпни за социално слабите. Това заяви еврокомисарят по здравеопазване и безопасност на храните Витянис Андрюкайтис на дискусия в Медицинския университет в Пловдив. Той засегна и темата за двойния стандарт на храните, продавани в богатите и по-бедните страни членки на общността.
"Двойният аршин съществува не само в България, но и в Малта, Литва, Полша. Необходимо е да се изработи обща методология на ЕС за тестване храните, за да се реагира веднага при отклонения. Поискахме от лабораториите в различни държави да представят своите възгледи и предложения. В края на т.г. и началото на следващата ще видим каква и общата картина", посочи Андрюкайтис. По думите му, ако има разлики в съставките на храните, производителите трябва да ги посочват в етикетите. Еврокомисарят подчерта, че е необходимо да се обърне внимание и на професионалното здраве, като работодателите се насърчават да провеждат скрининги сред подчинените си, а наетите - сами да следят за състоянието си. Андрюкайтис се спря и на въпроса за ваксините и съпротивата срещу тях.
"Да следваме науката, а не фалшивите новини и дезинформацията. В ЕС трябва да се разшири обхватът на имунизациите, за да се предпази населението от опасни инфекции", заяви еврокомисарят. Самият той си слагал ваксини от 40 г. Последната направил т.г. срещу грип.
"Колко от вас имат такава", попита Андрюкайтис присъстващите на дискусията. Оказаха се само двама.
"Добре дошли в действителността", бе реакцията на еврокомисаря. Председателят на здравната комисия в парламента Даниела Дариткова похвали властите в Пловдив, че чрез масова имунизация са успели да предотвратят епидемия от морбили.