Една от най-хищните акули пристигна в Пловдив и вече плува в 4-тонен аквариум в Природонаучния музей. "Тя ще се превърне в най-атрактивния жив екземпляр. Молим се само да преодолее стреса от дългото пътуване. Дойде чак от Индонезия", заяви директорът на музея гл.ас. Огнян Тодоров.
Пътувала е в специален контейнер с много вода и кислород. Вече е настанена в централния аквариум на музея. За да не се стресира от посетителите, той е опакован.
Морският хищник е дълъг 80 см, но се очаква да стигне 1,50 м. "Тя е чернопера рифова акула и е широкоразпространена. Ще я храним с месо", каза Тодоров. 1500 лева струва живият експонат, но транспортирането е излязло скъпо, тъй като се начислява такса на всеки литър вода.
Истинско съкровище от 200 вида редки птици, набавени от цял свят, е успял да възстанови и експонира Тодоров. "Оказа се, че те са наследство от някогашния френски колеж "Св. Августин" в Пловдив. Години наред те престояли във фонда. Навремето били доставени от Френския природонаучен музей. "2 г. специалисти с помощта на проф. Златозар Боев от София успяха да ги реставрират. Има екземпляри от Централна Америка, Мадагаскар, Австралия, Екваториална Африка и Източна Азия", уточни директорът. Във витрините са подредени Андски кондор Ц най-голямата летяща птица в света, която обитава Андите, както и Хоацин от Централна Америка. Три вида райски птици от Нова Гвинея, колибри и Марабу - най-внушителния мършояден щъркел са изложени в централното фоаие. "Това е уникална колекция, може би Националният природонаучен музей не разполага с такива видове. А най-лошото е, че бяха подготвени за изхвърляне", добави Тодоров.