С близо 1 100 000 лева е била източена Здравната каса чрез корупционна схема, действала около 1 година. Това обяви на извънреден брифинг в Пловдив окръжният прокурор Румен Попов.
Вчера в града бяха арестувани шефът на дирекция в РЗОК Иван Деспотов и колегата му Влади Манев. Заедно с тях са задържани още двама - собственикът на верига аптеки Николай Александров и мъж, който е бил подставено лице в схемата.
"Тя е била следната - Деспотов и Манев са предоставяли на собственика на аптеките информация за тежко болни пациенти, предимно с хептатит C. Николай Александров е наел подставеното лице, за да регистрира три виртуални аптеки. На тях касата е превеждала средства за медикаментите на въпросните пациенти, които са били дублирани", обясни прокурор Попов.
По думите му на практика болните не са били ощетени. Те са си получили лекарствата от реални аптеки. Чрез фалшифициране на документи обаче техните имена са се дублирали, за да могат виртуалните аптеки да получат средства от касата за уж предоставените медикаменти. Така държавата е плащала двойно за едни и същи лекарство.
Наблюдаващият прокурор Галин Гавраилов подчерта, че подставеното лице Лютинов е подписвал всички документи. Той е теглел от банката парите, които здравната каса е превеждала за лекарствата на тежко болните пациенти. След това ги е предавал на собственика на реалните аптеки - Николай Александров, който ги е разпределял на участниците в схемата. Най-много пари са прибирали Влади Манев и Иван Деспотов. Според разследващите техният дял от присвояваните суми е бил 60 процента. Двамата са привлечени като обвиняеми за получаване на подкуп от 50 хиляди лева от Николай Александров и за помагачество за документна измама.
Собственикът на веригата реални аптеки е наемал за виртуалните магистри фармацевти, на които е плащал заплати, без те да ходят на работа.
Източването на пари от касата е станало възможно заради несъвършенства в софтуера й, смятат разследващите. Регионалната здравна каса в Пловдив си има собствена програма, а чрез друга се е отчитала в националната в София. Минавал е период от един до три месеца, докато в столицата забележат двойно плащане. През това време пък дружеството с виртуална аптека се е заличавало и се е регистрирало ново. Така са били създадени три фирми с толкова аптеки фантоми.
Участниците в схемата чувствително са подобрили стандарта си с присвоените пари.
"Иван Деспотов притежава луксозна къща със сериозен двор извън Пловдив", посочи заместник-окръжният прокурор Галин Гавраилов. Предстои да бъдат отворени банковите сметки и да се провери имуществото на четиримата арестувани.