Кандидатстваме за еврофинансиране за 9 млн. лева и ние ще добавим още 2 млн. за туристическите обекти, казва кметът на Пловдив
- Г-н Тотев, кога Пловдив ще възстанови своя акропол?
- Надяваме се до няколко години. Той съществува от 7 хилядолетия. Това е най-високото място на Трихълмието - Небет тепе. Малко са градовете в света, в които може да се проследи непрекъснат живот от 7000 г. Там се съдържат всички културни пластове - праистория, Античност, Средновековие. В последните години бяха открити фундаментите на две кули от римската епоха. Културните пластове достигат 12 метра.
- Какво предстои да се направи на Небет тепе?
- Кандидатстваме за финансиране на туристически атракции по ОП “Региони в растеж” за 9 млн. лева. Ние ще добавим още 2 млн. Вече сме подготвили строителното разрешение.
- Няма ли опасност да се получи бутафория?
- Придържаме се към становищата на специалистите. Зидовете ще се възстановяват до нивата, на които са запазени. Ще има увеличаване на обемите, но само с камъните, които в момента са на тепето.
- Как ще изглежда акрополът на Пловдив след възстановяването?
- Ще има предпазна ограда около целия хълм. Ще има тераси с панорамни гледки към другите тепета. Предвиждаме художествено осветление, места за отдих. Алеи ще отвеждат към различните епохи. Небет тепе трябва да стане естествен завършек на туристическите маршрути в Стария Пловдив. Разбира се, ще има информационен център. Въстановяването на акропола ще е за 6 млн. лева.
- Другият обект е Източната порта на Филипопол, през която са влизали римските императори. За нея какви средства предвиждате?
- Около 5 млн. лв. При последните проучвания бяха открити основите на мраморна триумфална арка в чест на посещението на император Адриан. Източната порта е един от най-монументалните архитектурни паметници. Разкрита е главната улица - основен вход към града, който е водил към пристанището на р. Хеброс (днешна Марица). Портата е изградена по времето на император Адриан. Улицата е била украсена с богато декорирани колонади. Много от елементите са запазени. До дни идейният проект за възстановяването ѝ ще е готов.
Ще бъдат издигнати колоните, целият обект ще бъде ограден. Преди години закупихме сграда до Източната порта. Тя ще стане информационен център с панорамна тераса и площадка за туристи. С възстановяването на тези два паметника Пловдив ще се превърне в световен археологически хит.
- Г-н Тотев, след последните скандали около общинската фондация “Пловдив 2019” хората се питат ще има ли европейска столица на културата?
- Ще има и ще бъде изключително успешна.
- Остават по-малко от 8 месеца до откриването, а пловдивчани не знаят какво ще се случва през 2019 г. Защо?
- Фондация “Пловдив 2019”, която подготвя града за европейска столица на културата, е одобрила близо 300 проекта. Някои са с продължителност по цяла седмица. Бюджетите, които Пловдив и държавата осигуряват, са рекордни. Говорим за 16 млн. лева само за културни прояви.
- Защо никой не знае за тези програми?
- Фондацията
подготвя два
сборника
Първият ще бъде представен през септември и в него ще бъдат включени всички проекти по направление “Културна столица на Европа”. Вторият ще излезе през декември и ще е комбиниран с културната програма на града.
- През юли м.г. беше обявено, че тези програми ще бъдат оповестени. Не е ли това причина съветници да винят “Пловдив 2019”, че работи като секретна организация и е отблъснала пловдивчани от инициативата?
- От една страна, е така. От друга, е трудно да поддържаш тази еуфория 4 г. Последното набиране на проекти беше до тази пролет. Можем да кажем, че сега е моментът да бъдат анонсирани не само към пловдивчани, но и към международната публика, която очакваме през 2019 г. Имаме забележки към работата на общинската фондация. Затова на последната сесия съветниците отказаха да ѝ гласуват бюджета и програмата.
- Не са ли прави, при положение че една общинска фондация отказва да се отчита пред тях?
- Не само са прави. Аз също бях един от най-големите критици. Като председател на управителния съвет на “Пловдив 2019” съм изключително недоволен от дейността ѝ. Зная, че, от една страна, се върши работа. От друга, виждам, че липсата на информация пречи на проекта. Да, важно е да бъдем оценени от Брюксел. Но по-важна за мен е оценката на пловдивчани. Когато те не знаят какво става, няма как да са съпричастни.
- Един от одобрените проекти от “Пловдив 2019”, за който са отпуснати 10 000 лева, е “Здравей, здраве!”. Той се проведе преди дни в полутъмно помещение, където се гадаеше на карти таро и се правеха хороскопи пред отбрана публика. Това какво общо има с културата?
- (Смее се - б.а.) Проектът е многообхватен. Освен големите направления по апликационната книга с много социални моменти има и тематични. Споменатото очевидно е такова. Аз не съм запознат с него. В рамките на 300 проекта сигурно има и такива.
- Ще видят ли пловдивчани световни артисти, или ще трябва да се задоволят с изявите в “Столипиново” и спектакли за затворници?
- Искрено се надявам хората да останат доволни от програмата. Само през 2018 г. имаме изпълнители като Стинг, чиито два концерта през юни на Античния театър са разпродадени.
- За реклама сте заделили 2,4 млн. лева, но вече е май, а не виждаме популяризиране на европейска столица на културата. Защо?
- Първата голяма кампания ще стартира през есента и ще продължи следващата година. Надяваме се не само да популяризираме проекта в България, но и навън. Откакто Пловдив бе избран за културна столица, вътрешният туризъм в града нарасна.
- Трябва ли да се харчат 480 000 лева за филм? Каква е неговата фабула и кога ще се излъчва?
- Това е един от упреците на общинските съветници. Надяваме се да получим повече информация. Идеята Пловдив да е сцена за филм винаги е примамлива. Ще се излъчва догодина.
- Отделяте 2,5 млн. лв. за откриващото събитие на 12 януари. Какво ще е то и къде ще бъде?
- В момента се провежда конкурс. Предложили сме няколко места - централния площад, бул. “Цар Борис Трети”. Има заявен интерес от 4 колектива. Зависи кой ще спечели и кое място ще предпочете.
- Ако на 12 януари е минус 25 градуса, каква публика ще съберете?
- Ще извадим
кънките и пак
ще има празник
Няма как да се изтегли откриването. Ние сме една седмица преди нашите партньори в Матера.
- Има ли Пловдив достатъчно сцени? Кино “Космос” е руина, Концертна зала е затворена. Остава Античният театър през лятото.
- Имаме дом на културата “Борис Христов”, разполагаме със зала “Сила”, “Колодрума”, панаира. Очакваме всички на 12 януари в Пловдив. Имаме над 600 реални доброволци - ученици от езиковите гимназии. Много са активни и от пенсионерските клубове. “Столипиново” също е генератор на културни събития. Там е пълно с таланти.
- Ще се справи ли “Пловдив 2019” в този състав с голямото предизвикателство?
- Екипът ще бъде разширяван. Ще стигне момент, когато във фондацията ще работят 150 души. Сега увеличихме щата на 50. Казах им, че искам да чувствам как градът пулсира с проекта. Дал съм им задача: през септември да съберем целия Пловдив, както се случи преди 4 г. Ако нещата не вървят добре, можем да правим размествания в екипа на фондацията.