Розоберът в Карловско ще стартира преди Гергьовден, с 10 дни по-рано от м.г. Заради априлските жеги гюлът е цъфнал по-рано.
"Това обезпокоително, защото самият цвят ще е по-сух и пъпките може да започнат да капят. Молим се метеоролозите да са познали за майските дъждове, иначе реколтата ще е слаба и кампанията ще приключи за 15-16 дни вместо за месец", заяви Цветан Цоков, който отглежда 90 дка. Той е притеснен и дали ще успее да реализира продукцията си заради наложените ограничения от Европа върху розоварните ни.
"Дори добивите да са добри, когато няма къде да ги пласираме, ще претърпим загуби. Някои преработватели още отсега казват, че ще изкупуват малки количества цвят, тъй като държат в складовете си непродадено розово масло от м.г.", обяснява Цоков. Той и колегите му все още не знаят на каква тарифа розоварните ще вземат гюла им. Миналата пролет са им плащали от 3, 80 до 4 лв. за килограм. При пренасищане на пазара от цвят цената вероятно ще се срине.
Собственици на розови масиви в Карловско се тревожат и как ще успеят да си осигурят берачи. Всички разчитат само на роми. Работната ръка сред етноса обаче е намаляла, тъй като много са заминали на гурбет в чужбина. Останалите по селата цигани пък се дърпали, тъй като брането на гюла е трудоемко, а и в градините се влиза в ранни зори. Заради кризата за надничари някои стопани се опитват да ги зарибят с банички и кафета като бонус.
"Циганите в Розино са най-ухажвани. Имаме около 200 души, които обикалят масивите в района. Някои са опитни и прибират по 50-60 кг цвят на ден", посочи кметът Ангел Шаламанов. Според него надницата т.г. за килограм гюл ще е левче, колкото е била и миналата година.