Голяма въпросителна стои пред афишираните от местната власт подземни контейнери на ул. "Отец Паисий" в Пловдив. Съдовете за смет трябва да са вкопани на 1,50 метра в земята, за да бъдат скрити и да не миришат. На метър дълбочина обаче се появява една от най-твърдите скали - сиенит, която трудно се разбива и се налага дори взривяване, обясниха специалисти. В момента улицата, известна като Втората главна на Пловдив, е строителна площадка. Подменя се подземната комуникация, а в участъка от "Станислав Доспевски" към "Съборна" вече редят и паветата. "Цяло лято ще работим. Абсурд е за два месеца да приключим. Реденето е трудно, бавно и пипкаво", обясни Кръстю Ковачев. Колегите му са категорични, че е невъзможно казаните за отпадъци да бъдат вкопани в земята, особено в района около градинката до Джумая джамия. По думите им, улицата е тясна, населена е с магазини и жилищни сгради и е много опасно да се извършват взривни дейности.
По тази причина все няма нито един трап по "Отец Паисий", предназначен за подземен казан. Проектът предвижда съдовете за смет да бъдат разположени на 8 места по цялото протежение на улицата. Те ще стърчат на 80 см от земята, като отгоре ще имат капаци, през които гражданите да изхвърлят отпадъците. С хидравлика или чрез кран ще се вадят от земята, за да се изпразват. "Идеята е "Отец Паисий" да се превърне в обслужваща улица на Главната. Досега по нея бяха разположени контейнери, около които се струпваха камари с отпадъци", припомни директорът на "Чистота" Иван Стоянов. Според него под земята ще бъде монтирано тяло, което ще поема сметта от гражданите. Заведенията пък ще хвърлят отпадъците си на две места по бул. "Цар Борис Трети". Едното ще е до Митрополията, а другото до тупика с ул. "Гурко". Там ще бъдат ситуирани по 3 съда, вкопани на 2,5 метра в земята. Те щели да се задвижват хидравлично или на платформа.
И останалите районни кметства в Пловдив проявяват интерес към подземните контейнери. Предстои да бъде обявена обществена поръчка.