300 000 лева харчат за мор на комари, бълхи и плъхове
Масова обработка на 6000 декара срещу кърлежи започва "Дезинфекционна станция" в Пловдив. Опасните кръвосмучещи, които причиняват смърт, се активирали през последните топли дни на миналата седмица, когато температурите надминаха 20 градуса. Граждани сигнализираха, че домашните им кучета са налазени при разходка в тревите.
"В началото на април предприемаме мащабно пръскане", увери Йорданка Цонева от дирекция "Екология" в общината. По думите й най-напред ще бъдат третирани дворовете на детските градини, яслите и училищата. Това щяло да стане по време на Великденската ваканция, когато децата отсъстват. До края на месеца пък екипите трябвало да обработят междублокови пространства, паркове, места за разходка на кучета, гробищата, а също да откликват на сигнали.
Специалисти предупреждават хората да избягват разходки в места с гъста растителност и висока влажност. Те препоръчват да се носи затворено облекло, добре пристегнато около китките и глезените, а цветът на дрехите да е светъл, за да могат да ги забелязват, ако ги налазят. "Ако откриете кърлеж по себе си или по домашния любимец, отстраняването става с пинсети и ръкавици, а издърпването става постепенно без въртене и без мазане на кожата с вазелин или терпентин", съветнат медици. Според тях всяка година има пострадали от кърлежи, а когато те са заразени, причиняват дори смърт.
Градската управа предприема и голямо пръскане срещу комари. То започва в началото на тази седмица, независимо, че ще вали. Взетите проби от места със застояла вода установили, че има наличие на ларви. "Най-напред трябва да се унищожат те. Има данни, че са се излюпили. Обитават блатисти места и застояли води", обясни Цонева. По думите й "Дезинфекционна станция" ще използва препарата Вектобак, който бил бактериален и не увреждал околната среда. Дори дъждът не го измивал.
Тя обясни, че обработката е тристепенна. Първата е да бъде ликвидиран биотопът, където се въдят, втората - да бъдат уморени самите ларви, а третата - пръскане срещу възрастните комари, което ще трае цяло лято. Предвижда се това да става два пъти месечно.
Общо за кърлежи, комари, бълхи и плъхове общината е отделила тази година 300 000 лева.