Война с таратайките водят районните кметове в Пловдив, но те пак никнат като гъби. Най-непримирим е Ральо Ралев от "Северен". От началото на годината е провел няколко акции.
"Над 500 автомобила сме облепили м.г. с предупредителни стикери, а 150 сме вдигнали и предали за скрап", съобщи той. Категоричен е, че няма да се откаже и всеки месец е планирал по една акция. Стикерите се поставят на стъклото на изоставения автомобил, с което се уведомява собственикът в 2-месечен срок или да премести колата, или да я прекара през годишен технически преглед и да си плати данъка на общината. След изтичане на предупреждението се пристъпва към принудителни действия. Наблюденията на Ралев сочат, че най-често стопани изоставят колите си, за да не плащат данъци. А други живеели в чужбина и зарязвали возилата си по улиците. Те обаче заемат общински места и други автомобили не могат да паркират.
"На какво ли не съм се нагледал. Имаше стопанин, превърнал стар камион в боксониера. Каросерията представляваше фургон с кюмбе. Липсваше само баня и тоалетна", казва кметът. Най-интересно било, че приспособеното "жилище" се намирало точно до имота на въпросния господин на ул. "Средец" - празно дворно място. Имало е постройка, която била съборена. И той решил да се пресели в камиона.
"Премахването на зила беше съпроводено със страшна дандания. Предупреждавахме го многократно доброволно да го вдигне от улицата. Но след като не взе мерки, пристъпихме към принудителин действия", описа Ралев. Дали ще бута незаконни постройки или ще вдига изоставени трошки, скандалите били едни и същи.
"След като вдигнем колата, отново даваме двуседмичен срок на стопанина. Ако и тогава не реагира - предаваме я за разфасоване", обясни Ралев. Той се натъкнал на куриозен случай. 5-годишно БМВ с британски регистрационен номер престояло шест месеца на бул. "България". "Облепихме го със стикери, но колата не мръдна оттам. Тогава пристъпихме към вдигане. Собствениците на пожар ни издириха, платиха си таксата от 60 лева за репатрирането и си го взеха. Така буквално спасиха колата. Оказа се, че тя е на синът им, който влязъл в затвора", разказа Ралев. Според него законът важи и за стари, и за нови автомобили, които не са редовни.