И малкото медици в пловдивската спешна помощ обмислят да напускат, тъй като не издържат на натоварването. "На вечер получаваме минимум по 40 сигнала, което е двойно повече от преди. Най-много са обажданията за инфаркти и инсулти", казват те.
По думите им винаги, когато има промяна в атмосферното налягане, тези състояния зачестяват. Проблемът е, че са се увеличили обажданията от хора, които не се нуждаят от неотложна помощ. В един от случаите 30-годишен поискал линейка за 38 градуса температура. Пенсионер пък загрял телефона, тъй като имал световъртеж. Друг възрастен се обадил на 112 за силно разстройство.
"По новия стандарт сме задължени да изпратим лекар, а така може да се забавим за друг болен, чиито живот е в опасност. Някои пациенти злоупотребяват и ни използват като такси, за да не се разкарват до джипитата си", казват от Спешна помощ. През деня дежурят 7 екипа, а нощем - 5. Те обслужват и региона. Заради голямото натоварване млади медици бягат. През м.г. трима са били назначени, но точно толкова са напуснали от началото на 2018-а досега. Намерили си работа в спешни кабинети на частни болници, където стоят на топло, получават по-високи заплати и не са принудени да се разкарват по адреси. В момента в Пловдив има дефицит на лекари и избягалите от Спешна помощ веднага се наемат.