За 3 години цената на обекта нарасна двойно на 16 млн. лева
Сглобяема конструкция от метал и стъкло с височина до 10 метра ще бъде монтирана върху мозайките на Раннохристиянската базилика в Пловдив. "Няма да има бетони, които биха увредили археологията, категоричен е арх. Николай Трайков от "Америка за България". По думите му сградата ще е на две нива, върху които ще бъдат експонирани мозайките от двата периода. Първият е от ІV век, а вторият - от V - VІ в. "Не целим да възстановим сградата със същата височина, с която е била, защото ще влезем в имота на католическата църква", обясни архитектът. Проектът е одобрен от института за паметници на културата. Изпълнението е за година и 4 месеца.
"Догодина ще я открием", допълни Ленко Ленков от "Америка за България", която участва с инвестиция от 8,2 млн. лева. На толкова възлизат и средствата на общината. Преди три години, когато стартираха проучванията, беше обявено, че всичко ще излезе около 8 млн. лева. "Цената нарасна двойно, защото разширихме обекта", поясни Ленков.
На второто ниво на сградата ще има детски кът, а също и външна тераса с макет на целия римски Филипопол. От нея ще се разкрива гледка към Античния театър и Форума. Така всичко ще кореспондира, допълни арх. Трайков. Той направи аналогия с новия музей на Акропола в Атина, където от него се вижда Партенона. "Търсихме подобни препратки и в Пловдив", каза архитектът. Според него стъклените панели по фасадата на покритието са непознати за Пловдив. Целта им била да осигурят естествена светлина. "Предвиждаме различни експозиции. С очила и мултимедия посетителите ще могат да се пренесат във виртуална реалност. Ще има зали за прожекции, които ще попълват липсващата част от мозайките, обясниха от "Америка за България".
Пред католическата катедрала ще бъде оформен площад, а малко по-встрани от него ще има и сух фонтан. Предвиден е паркинг за автобуси и коли. Проектирана е и детска площадка. Настилката отвън ще е от естествен камък, а местата за отдих - от дърво.
2800 кв. м е застроената площ на целия обект. Базиликата е изцяло проучена, но предстоят сондажи. Те трябва да разкрият още по-ранен античен храм, за който има сведения, че е съществувал през ІІІ век и е бил свързан с императорския култ. "Може оттам да излязат артефакти", допуска археоложката Жени Танкова.
При най-добро стечение на обстоятелствата Базиликата ще е готова в средата на 2019 година.