57 процента от новородените у нас през м.г. са извън брак. Тенденцията е вече характерна не само за ромската, но и за българската общност, където се увеличават съжителствата на семейни начала. Според специалистите те са по-нетрайни от брачната връзка, което се отразява върху развитието на децата. Това заяви в Пловдив д-р Христина Христова, съветник по социална политика на вицепремиера Валери Симеонов. Тя бе лектор на кръгла маса по въпросите на демографската криза. На форума бе отчетено, че всяка година България се стопява с близо 50 000 души. 181 населени места са напълно обезлюдени. Причините са миграция, ниска раждаемост и висока смъртност. 48 процента от напусналите страна са между 20 и 39 г.
"Данните за раждаемостта у нас са сходни с тези в Гърция, Малта и Унгария. Тревожни са прогнозите на експертите, че в периода от 2015 до 2030 г. жените в детеродна възраст в страната ще намалеят с над половин милион", посочи Христина Христова. По думите й обезпокоителен е и фактът, че се увеличават българките, които се нуждаят от ин витро. Фондът за асистирана репродукция вече не смогвал да финансира процедурите. В същото време нараствал броят на т.нар. "отложени раждания". Все повече жени стават майки след 30 г.
Отрицателният естественият прираст води до застаряване на населението и ръст на коефициента на смъртност, който е най-висок във Видин, Монтана и Враца, а най-нисък - в Кърджали, София и Благоевград. Болшинството от починалите са мъже от 40 до 59 г.
"Експертите твърдят, че след 20 г. една четвърт от хората на пазара на труда в България ще бъдат над 65 г. Държавата трябва да се подготви с политики за квалификация на третата възраст, т.е учене през целия живот", каза Христова. Тя цитира доклад на Световната банка, според който до 2050 г. работната ръка ще намалее с 40 процента. Ефектът ще е спадане на темповете на икономически растеж. За България се очаква забавяне от 0, 7%.