Фамилия Ченгелян иска 1 млн. лева кеш, а не паметник на културата със скъпа поддръжка
Пловдивската община е готова да предяви насрещни искове срещу фамилия Ченгелян, на която съдът в Страсбург постанови държавата да плати баснословните 462 000 евро. Това стана след дългогодишен съдебен маратон от страна на реститутите на Синята къща в Стария град. Техният адвокат Михаил Екимджиев обясни, че ако държавата им изплати присъденото обезщетение, те щели да се откажат да водят дела за връщане на имота, който е паметник на културата. Екимджиев се слави като един от най-опитните адвокати по печелене на дела за обезщетения в Страсбург. Преди дни лично той съобщи на медиите, че Европейският съд по правата на човека е постановил една от най-големите компенсации за фамилия Ченгелян. По думите му 25 г. тези хора търсили справедливост у нас, но не я намерили. Затова се обърнали към Европейския съд по правата на човека. Преди това приложили схемата "Връщаш едни 14 000 лева и получаваш почти 1 млн. лева".
Имотът им бил отчужден през 1966 г. В замяна Ченгелян били компенсирани с два апартамента в центъра на Пловдив. През 1992 г. те върнали левовата им равностойност на държавата - 14 000 лева. Така се мотивирали, че не са се възползвали от обезщетението. И предявили претенции към Синята къща. Върховният административен съд им признал правото на собственост върху имота, но през 2007 г. ВКС отхвърлил това. Тогава те се обърнали към адвокат Екимджиев и той успял да им извоюва рекордната сума. Сега тя трябва да им бъде платена от държавата в лицето на министерството на правосъдието.
"Синята къща я опразнихме и общината е готова да я върне на Ченгелян, ако има такова решение на съда", заяви кметът Иван Тотев. Според експерти обаче реститутите вероятно не желаят да получат 165-годишната сграда, а предпочитат парите кеш. "Никой не иска да има паметник на културата със специален статут. Той изисква много грижи и огромни средства за поддръжка", заявиха общински юристи.
Ако Ченгелян тръгнат да водят дела за получаване на имота, тогава държавата и общината са готови с контраискове срещу тях. Известно е, че Синята къща е била изградена наново с общински средства от бюджега. "В нея са направени големи вложения през годините и тя не е в автентичния си вид", допълни кметът Иван Тотев.
Сградата е била почти опожарена и общината я изградила наново.