17 000 малолетни и непълнолетни през м.г. са били поставени в риск заради родителски конфликти, между които и разводи. Това съобщи в Пловдив председателят на държавната агенция за закрила на детето Офелия Кънева. От началото на т.г. до края на октомври във ведомството са били получени 924 сигнала за физическо, психическо и сексуално насилие над деца. Най-много са за възрастовата група от 12 до 16 г.
"Информацията постъпва основно от физически лица и институции, както и от националната телефонна линия за деца 111 и 116", уточни Кънева. В Пловдив тя присъства на национална конференция "Насилието и детето на 21 век", организирана от държавната агенция, ПУ "Паисий Хилендарски" и общината.
"С 400 са се увеличили случаите на издевателства в училищата през 2016-а. Проучване на Института по криминалистика показва, че 60% от подрастващите не се чувстват сигурни, когато са на занятия", заяви председателят на парламентарната комисия по въпросите на децата, младежта и спорта Славчо Атанасов. Според него е необходимо във всяко учебно заведение да има психолози. Едва 964 от общо 4300 училища в страната разполагали с такива специалисти.
"Министърът на образованието увери, че догодина ще бъдат назначени минимум 500 психолози", каза депутатът. Той обяви, че се обсъждат и законови промени, касаещи децата. Създадена е работна група от различни институции и неправителствени организации, която ще прецезира предложенията. На 12 декември експертите ще се съберат в парламента, за да ги представят. Една от идеите е в Семейния кодекс да бъде въведена задължителна медиация при двойки пред развод.
"В момента върви пилотен проект в столицата и Варна. Данните от софийския районен съд сочат, че от 100 семейства, които са подали молби за раздяла, 31 са се отказали след консултации с медиатор", посочи Славчо Атанасов.