Участници в първите градски игри "купуваха" сгради и парцели
Цели семейства, деца, младежи, ученици, студенти и гости на Пловдив два дни търсиха съкровища и призраци по улиците в Тютюневия град. Над 230 души се включиха в първите градски игри, организирани от фондация "Пловдив 2019". Пространствата между складовете, от които още се носи застоял аромат на сушен тютюн, бяха предварително разчертани. Екипи от фондацията, която подготвя града за европейска столица на културата, рисуваха плакати, редиха кашони, за да създадат интересни сюжети за игра.
Имаше хора, дошли специално от столицата, за да се включат в приключението. Дори в нощната игра, която започна в 20 часа в събота, се бяха регистрирали 90 души, а когато тя стартира, бройката нарасна значително. Участниците в нея ловиха призраци и сенки.
Това е един от ключовите проекти на "Пловдив 2019, която подготва града за европейска столица на културата. Общо три игри се проведоха в двата почивни дни. Те дадоха възможност на десетките участници да преоткрият тютюневите складове като място за общуване и забавления. В играта ДИнкогнитоУ участниците се включиха в тайна мисия и търсиха обекти с GPS координати. Приключението беше дело на италианския архитект Матео Угозони, който в края на октомври осъществи подобни игри в Матера.
По улиците в Тютюневия град се чуваха напрегнати разговори между съпрузи, които тичаха. "Открихме съкровища на стойност 12 никотина. За половината от тях си купихме парцел, още два похарчихме за парк. Какво друго да вземем?, питаше дамата мъжа си. Двойката участва в играта "Да създадем град". Всеки беше снабден с карта, по която търси съкровища сред запуснатите складове. Деца се провираха в зейнали дупки от сградите. Самите съкровища представляваха цифрови кодове, които играчите трябваше да запомнят и да ги депозират в банка. Тя пък им изплащаше валута във вид на никотини. С това парично обращение участниците можеха да си пазаруват сгради и земя, за да създадат селище.