- Нека винаги се извисява над Пловдив и вечна да е българо-руската дружба, каза посланикът
- Тъстът на Гунди е архитектът на съветския солдат, който навърши 60 г.
Искрено разчитам виновните за оскверняването на Альоша в Пловдив да бъдат подведени под отговорност. Това призова посланикът на Русия у нас Анатолий Макаров. "Жал ми е за хора, които изразяват своето политическо становище чрез свастики", допълни дипломатът, който участва в церемонията по отбелязване на 60 г. от вдигането на съветския воин в Пловдив. В петък паметникът осъмна нашарен с пречупени кръстове и нецензурни надписи.
Макаров предупреди, че "такива престъпления не трябва да бъдат допускани занапред". "Радвам се, че смутните 90-те години на миналия век, когато искаха да бутнат Альоша, отминаха и пловдивчани не допуснаха този позорен акт", допълни посланикът. Макаров завърши словото си с думите: "Нека Альоша винаги се извисява над Пловдив и вечна да е българо-руската дружба".
Около 300 души се изкачиха на хълма, за да отбележат годишнината. "Жалко, че толкова малко хора дойдоха", каза социалистка. До Макаров застанаха посланикът на Беларус Владимир Боронкович и почетният консул на Русия Георги Гергов. Пловдивският митрополит Николай отслужи заупокойна молитва.
На 5 ноември 1957 г. гранитният монумент е открит. "Альоша ще надживее всеки", заяви арх. Антоанета Топалова, чийто баща Иван Топалов участва в авторския колектив по изграждането на монумента. Според нея бутането му е почти невъзможно за разлика от мавзолея на Георги Димитров. "Първо, този паметник е на върха на един сиенитен хълм. В него е приложен т.нар. циклопски строеж. В самата фигура са вградени дебели стоманени колони. Да не говорим какво огромно количество бетон е излято", каза Топалова. Според нея ако монументът се събори, ще се разруши цялата архитектоника на тепето.
Паметникът е построен след пет национални конкурса. Имало е различни идеи. Една от тях е била на върха на хълма да се направи античен храм с колонада и вътре да се експонира руският воин. Другият вариант бил на Бунарджика да се извиси многофигурна композиция подобна на паметника на съветската армия в София. Дори на върха бил поставен бутафорен макет 1:1, за да се оцени въздействието й. Оказало се, че силуетът е нечетлив и губи смисъла си. "Тогава се спряха на еднофигурната скулптура. Баща ми е съавтор. Проектът е на архитект Борис Марков, който е тъст на Гунди. По-късно той става архитект на републиката", обясни Топалова.
Тя допълни, че всяка композиция трябва да има добро изложение. Затова Альоша гледан на югоизток.