Полиците неминуемо ще поскъпнат, предупреждава експерт
Готвеното увеличение с 333,3% на такса надзор, дължима от застрахователните брокери, ще удари както тях, така и потребителите на услугите. Тези, които са се погрижили да предпазят здравето и живота си, своето имущество или пък си правят допълнителни доброволни вноски за пенсия, ще понесат тежестта на шоковото увеличение. Това предупреди икономистът доц. Йото Йотов. Според него предлаганите изменения в Закона за комисията за финансов надзор, които предстоят да минат на второ четене в парламента, не са справедливи.
"Въпросната такса надзор ще е еднаква за всичките 369 работещи брокери в страната - по 5000 лева, без разлика от техния бруто премиен приход", посочи доц. Йотов.
Той даде пример, че ако досега общата платена от тях сума е била 553 500 лв., с промените от догодина тя ще стане 1 845 000 лв. Експертът е категоричен, че натоварването ще изхвърли от пазара по-дребните брокери. А в долната скала до 5 млн. лева оборот оперират 331 брокери.
"Пред фалит ще бъдат и малки застрахователни дружества, и пенсионни компании", смята икономистът. Той обясни, че скокът в таксата неминуемо ще се отрази и на най-масовите групи застраховки.
"Предишните години също имаше увеличение за дължимата сума на брокерите, но то бе по 40- 50%, а за 2018-а е шоково - 333,3%. Целта е Комисията за финансов надзор да мине на самоиздръжка, което пък ще се стовари на плещите на застрахованите", казва доц. Йотов. По думите му предлаганите промени дават възможност за неограничено нарастване на заплатите на служителите на Комисията за финансов надзор, тъй като се предвижда таванът да отпадне. Досега възнаграждението на шефа на държавния орган е било 90% от това на председателя на парламента.
"С премахването на тавана заплатите на чиновниците от комисията могат да станат по-високи и от тези на председателя на Народното събрание, премиера или президента", изчислява доц. Йотов. Икономистът е категоричен, че в промяната на такса надзор за брокерите трябва да се приложи диференциран подход, който да отчита техния премиен приход. Според него самоиздръжката на комисията е неприложим модел при нашите условия. По-добрият вариант е тя да се финансира както чрез държавата, така и със средства от бранша. Ако тежестта се разпредели между тях, увеличението на таксата няма да е 333, 3%, а приблизително 50 процента, обясни доц. Йото Йотов.