
Това може да предизвика световна продоволствена криза
Почти 30% от земята на ЕС са застрашени от засушаване тази година, което заплашва селското стопанство в особено големи размери. Това показват данните на Европейската обсерватория по засушаването, според която 28,2% от територията на 27-те страни членки са предразположени към безводие, което може да се задълбочи с настъпването на лятото.
Последното наблюдение на учените, проведено в средата на март, определя почти цяла България, а също и някои други части на Балканите, Полша, Швеция, Ирландия и Германия с код оранжево. Това означава, че сушата там нараства и започва да влияе на почвените условия, което може да засегне селското стопанство.
Предупрежденията за настъпващото ранно засушаване са проблем за веригите за доставки и земеделието, който може да има потенциални неблагоприятни ефекти върху промишлеността, търговията и глобалната продоволствена сигурност. Все сектори, които така или иначе вече са изправени пред основни предизвикателства, породени от икономическите сътресения на безпрецедентните мита на американския президент Доналд Тръмп, пише “Политико”.
Въпреки че фактори като лошото управление на водните ресурси допринасят за сухите условия, европейските учени твърдят, че последиците от предизвиканото от човека изменение на климата ще доведат до по-силни и по-чести засушавания в Европа.
“Липсата на валежи, съчетана с необичайно топлото време, е причина за настоящата суша. Ситуацията, която наблюдаваме, предизвиква сериозно безпокойство особено за Централна и Източна Европа. Там недостигът на валежи се натрупва през последните 60 до 80 дни и продължава да расте”, предупреждава водещият изследовател в обсерваторията Андреа Торети.
Наблюдаващият засушаването германски център Helmholtz оцветява повече от половината страна в тъмночервено, което означава, че почвите там са изключително сухи. Ситуацията не е толкова тежка в по-дълбоките им слоеве, но най-засегнат е горният, който е от решаващо значение за младите растения и разсадите, които земеделските стопани отглеждат в момента.
Белгия също е изправена пред драматичен недостиг на валежи. Според данни от 1 март до вторник миналата седмица са паднали шокиращо малко валежи в страната - в продължение на 33 дни на практика не е имало дъжд.
Положението е много по-лошо в Централна и Източна Европа, където сухата зима не даде възможност на почвите да се възстановят от миналогодишната суша. Сред най-засегнатите страни са Полша и Украйна, които са водещи износители на зърно в света.
Пролетното засушаване оказва натиск върху ЕК да представи стратегията си за устойчиво управление на водите, която се очаква през юни. Документът има за цел да представи решения за справяне с двойните предизвикателства, свързани с водата - твърде малкото и твърде многото дъжд, породени от глобалното затопляне.
И двете крайности се превръщат във все по-голямо предизвикателство за Стария континент, тъй като изменението на климата нарушава водния цикъл на планетата. Докато големи части от Европа се борят със сушата, този уикенд Канарските острови в Испания обявиха извънредно положение след проливни дъждове и наводнения.