
Сайтът си партнира с Американския университет и други две образователни организации
САЩ спира изплащането на субсидия, предвидена за България, в размер на 1,7 млн. долара по програмата за медийна грамотност "Би МидияУайз" (Be MediaWise).
Това стана ясно, след като държавният секретар Марко Рубио отмени изплащането на безвъзмездни средства на обща стойност 215 млн. долара, предвидени за програми в редица държави, сред които и България, съобщи американското Министерство на държавната ефективност (DOGE) в социалната мрежа "Екс".
Държавният секретар Рубио "днес отмени 139 разточителни субсидии на стойност 215 млн. долара", пише в публикацията на новосъздаденото Министерство на държавната ефективност, съобщи БТА.
Решението на Държавния департамент засяга и различни проекти във Великобритания, Узбекистан, Молдова, Бразилия, Беларус, Мавритания, Ливан, Тунис и др. страни.
Mediapool.bg е един от партньорите в проекта за България, хвалят се в сайта през 2023 г., когато той започва. Води го Poynter Institute for Media Studies ("Пойнтър Институт за медийни изследвания"), базиран във Флорида, САЩ.
"Програмата ще бъде чудесна възможност за Mediapool.bg да сподели опита на нашия екип от журналисти с обществеността, за да могат хората да получат по-добра перспектива за сложния свят на съвременните медии", заявява тогава Стояна Георгиева, издател и главен редактор на Mediapool.bg.
Проектът на Poynter в България, финансиран с грант от Държавния департамент на САЩ, е част от инициативата на института за дигитална медийна грамотност – MediaWise. Целта е да бъдат подкрепени усилията за медийна грамотност в България, насочени към различни групи от населението – ученици, студенти, пълнолетни граждани, както и уязвими социални групи.
Другите партньори на Poynter в българския проект са Фондация "Заедно в час", Prepodavame.bg и Американският университет в България. Европейският център за правата на ромите e консултант.
Двугодишният проект, който ще приключи през септември 2025 г., ще подпомогне обучението по медийна грамотност на младежи, възрастни, преподаватели и уязвими групи в цяла България и ще даде възможност на участниците да придобият умения за анализиране, оценка и безопасно включване в информационната екосистема. В резултат от проекта ще се създаде и център за цифрови ресурси за всички граждани, които желаят да повишат медийната си грамотност, съобщават тогава от Медиапул. Сайтът стартира серия от семинари в страната през 2024 г. и 2025 г. Журналистите от медията ще се срещнат с читатели и граждани от 20 града на България и ще ги учат как да разпознават фалшивите новини, съобщават още от сайта.
Според сайта на Poynter досега са се състояли 8 семинара.
Фондация "Заедно в час" и сайтът преподаваме.bg са създали Тийн мрежа за проверка на фактите, която досега има 75 абоната.
Сайтъйт на Poynter обещава, че стартират скоро
– Програма за студентски медийни кореспонденти в България в партньорство с Американския Университет в България;
– Образователни учебни планове за учители в партньорство със Заедно в час и
Преподаваме.bg;
– Дигитален ресурсов хъб, достъпен за всеки, който иска допълнителна помощ относто медийната грамотност.